Centar za bezbedni internet, više od 200 poziva za četiri nedelje

Za nepune četiri nedelje, koliko radi nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu, zabeleženo je više od 200 poziva. Deca i roditelji pozivanjem broja 19833, što je besplatno, mogu da dobiju savete o bezbednom i pametnom korišćenju interneta, ali i da prijave uznemiravanje putem njega.

Za nepunih mesec dana rada nacionalnom kontakt centru za bezbednost dece na internetu stigle su tri prijave, koje su, kažu, prosledili Tužilaštvu.

"Uglavnom se odnose na određenu vrstu seksualnog zlostavljanja, ali ne samo seksulanog, ima tu čak elemenata i rekli bismo nekog vida regrutovanja mladih ljudi u različite svrhe", kaže Tatjana Matić, državni sekretar Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.

Istraživanje, kojim je obuhvaćeno više od 400 dece i roditelja, pokazuje da se deca s interentom susreću prvi put u predškolskom uzrastu, a da se čak polovina starije dece upoznaje preko interneta, uglavnom sa svojim vršnjacima.

Trećina dece mlađe od 11 godina na internetu se suočava sa seksualnim sadržajem, a veliki broj njih kaže da ih to uznemirava. Stručnjaci poručuju da sa korišćenjem interneta treba biti oprezan, ali ne i paranoičan.

"Našli smo visok nivo poverenja između dece i roditelja, deca se poveravaju roditeljima i govore o problemima koje nalaze na interentu, ali smo našli isto tako da roditelji koriste različite strategije da na neki način budu u kontaktu s tim šta deca rade na internetu, pa ih neretko špijuniraju. Roditelji su iznenađujuće svesni potencijalnih opasnosti na internetu", kaže sociolog Dalibor Petrović.

Ipak, praksa je pokazala da i roditelji svojim ponašanjem na internetu ugrožavaju bezbednost dece, dajući o njima podatke kao na dlanu.

"Neretko se dešavalo da kada zaplenimo pedofilski materijal pronađemo fotografije dece, obnažene dece, sa plaže koji su upravo skinuti sa profila sa društvenih mreža njihovih roditelja", kaže Gordana Vujisić iz Odeljenja MUP-a za borbu protiv visokotehnološkog kriminala.

Ne treba, kaže, postavljati informacije o kretanju, poput onih u koju školu idu. Tako se manijaku olakšava put do mete, a sastanak s nepoznatom osobom može ostaviti posledice za ceo život.

"Imali smo slučaj silovanja, koji se desio putem Fejsbuka, gde je devojčica upoznala osobu koja je otvorila lažni Fejsbuk profil, predstavljao se kao 16-godišnjak, a ona je imala 13 godina i vremenom se zaljubila u njega, pristala je na sastanak i desilo se šta se deslio", kaže Gordana Vujisić.

Crvena lampica da je dete možda žrtva vršnjačkog ili drugog nasilja na internetu najčešće treba da se upali, ako se povlači u sebe, gubi interesovanja za aktivnosti koje inače voli, popušta u školi.

U Odeljenju MUP-a za borbu protiv visokotehnološkog kriminala kažu da se odazivaju na poziv škola da đacima i roditeljima održe predavanje o bezbednom korišćenju interneta.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво