Sećanje na Zorana Đinđića

Godišnjica ubistva Zorana Đinđića obeležena je polaganjem venaca i cveća, na groblju, u dvorištu Vlade na mestu pogibije i tradicionalnom "Šetnjom za Zorana".

U Aleji velikana supruga Ružica i sin Luka, uz nekadašnje stranačke kolege odali su poštu ubijenom premijeru Zoranu Đinđiću. 

Venac na spomen-ploču u dvorištu Vlade položili su i premijer i članovi Vlade Srbije.

U Jugoslovenskom dramskom pozorištu tradicionalno je izabran i najbolji besednik u Zoranovu čast. Pobednik ovog takmičenja je student Beogradskog univerziteta Nikola Masal.

Na 15. godišnjicu, Grad Beograd je najavio spomenik ubijenom premijeru. Grad Beograd je raspisao dvostepeni, međunarodni konkurs za idejno rešenje koji koji traje do 15. juna, a do 30. juna biće izabrano šest najboljih rešenja, rekao je za RTS gradski menadžer Goran Vesić.

Četrnaest godina od ubistva premijera Zorana Đinđića članovi LDP-a i LSV-a, kao i veliki broj građana, obeležili su tradicionalnom "Šetnjom za Zorana". 

Kolona je krenula od sedišta te stranke do Vlade Srbije i Aleje velikana na Novom groblju, a predvodili su je predsednici LDP-a i Lige socijaldemokrata Vojvodine Čedomir Jovanović i Nenad Čanak. 

"Sve ono što simbolizuje žrtva Zorana je ono što danas nedostaje Srbiji i to je velika obaveza i teret koji mi nosimo. On je u svom poslu zaustavljen, a mi nemamo prava da pred peprekama stanemo", rekao je Jovanović. 

Čanak je rekao da atentat na Zorana Đinđića nije bio hitac u jednog čoveka već u jednu ideju, dodajući da budućnost neće biti drugačija od sadašnjosti sve dok se ne budemo suočili sa prošlošću.

Čanak je, posle šetnje u čast ubijenog premijera Srbije, rekao da, svaki put kada se seti Đinđića, jedino o čemu razmišlja jeste činjenica da još nisu otkriveni i kažnjeni politički podstrekivači njegovog ubistva, kao i oni koji su stvorili atmosferu u društvu u kojoj je moglo da dođe do takvog zločina.

Premijer Zoran Đinđić ubijen je 12. marta 2003. godine.

Kao izvršioci odmah su osumnjičeni pripadnici zemunskog kriminalnog klana, a uvedeno je vanredno stanje, koje je trajalo do 22. aprila.

U policijskoj akciji "Sablja", uhapšeno je 11.665 osoba, među kojima je bilo partijskih funkcionera, visokih vojnih oficira, nosilaca pravosudnih funkcija i estradnih zvezda, a neki od njih su proveli određeno vreme u pritvoru.

Osumnjičeni kao glavni u organizovanju ubistva premijera bili su nekadašnji komandant raspuštene Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija i pripadnici zemunskog klana koji su ubijeni u policijskoj akciji, Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum.

U "Sablji" je uhapšen neposredni izvršilac ubistva Zvezdan Jovanović.

Avgusta 2003. podignuta je optužnica protiv 44 osobe za učešće u organizovanju ubistva, suđenje je trajalo od decembra 2003. godina a maja 2007. godine proglašeni su krivim i osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne.

Legija se skrivao 14 meseci, predao se maja 2004. godine i osuđen je na 40 godina zatvora, koliko je dobio i Zvezdan Jovanović.

Politička pozadina ubistva Zorana Đinđića još nije otkrivena.

Đinđić je rođen 1. avgusta 1952. u Bosanskom Šamcu. Bio je doktor filozofije i jedan od osnivača i dugogodišnji predsednik Demokratske stranke.

Funkciju gradonačelnika Beograda obavljao je 1997. godine, a predsednika Vlade Srbije od 2001. do ubistva 2003. godine.

Odigrao je važnu ulogu u predsedničkim izborima SRJ septembra 2000. godine, i u petooktobarskim demonstracijama koje su dovele do svrgavanja sa vlasti Slobodana Miloševića.

Predvodio je DOS koji je činilo 18 stranaka. Ta koalicija pobedila je na parlamentarnim izborima decembra 2000. godine, a Đinđić je zatim januara 2001. postao premijer Srbije.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 28. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво