Fond za lečenje u inostranstvu dobio novi Nadzorni odbor

Za malo više od dve godine, koliko postoji Budžetski fond za lečenje u inostranstvu, neophodnu pomoć dobilo je pedesetoro dece. O trošku Fonda u inostranstvo su slati i uzorci za dijagnostiku, pa je mnogim pacijentima postavljena i dijagnoza bolesti, a u prethodnom periodu o trošku Fonda u Srbiji je boravilo i 12 stranih eksperata koji su ovde operisali našu decu. Fond odnedavno ima novi Nadzorni odbor koji je juče imao i prvu sednicu.

Kada su u Srbiji sve mogućnosti za lečenjem iscrpljene, a kada šansa i nada postoje negde u inostranstvu, pacijenti na lečenje odlaze o trošku Fonda koji je zvanično počeo sa radom u novembru 2014. godine.

Mnogi su zahvaljujući Fondu otišli na lečenje, a mnogi su posle, dugog lutanja i neizvesnosti, dobili dijagnozu bolesti i otpočeli lečenje.

"U poslednje dve godine ovaj Fond je opredelio sredstva za 94 uzoraka dijagnostičkih koji su poslati u inostranstvo, a ove godine je poslato osam uzoraka. Samom pričom o ovome dolazimo do osvešćivanja roditelja koji se bore sa traženjem dijagnoze da se, između ostalog, obrate i ovom Fondu i da postoji način da ostvare svoje pravo", ističe Sandra Pavlović, članica Nadzornog odbora i predstavniica NORBS-a.

Predsednik Nadzornog odbora Budžetskog fonda za lečenje u inostranstvu Veran Matić kaže da je za oko pedesetoro dece bio finansiran odlazak na lečenje u inostranstvo.

"Oko pedeset odlazaka u inostranstvo je bilo finansirano iz ovog Fonda, ima dovoljno sredstava i ta sredstva stoje na raspolaganju svima koji su odbijeni u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje", navodi Matić.

Član Nadzornog odbora i direktor Dečje klinike u Tiršovoj profesor doktor Zoran Radojičić objašnjava da se formira komisija eksperata koja vrlo brzo donosi odluku, kao i da se na osnovu mišljenja struke odlučuje da li se šalje pacijent u inostranstvo.

I na prvom sastanku novog Nadzornog odbora Fonda, koji ima kontrolnu ulogu, nije bilo primedbi na rad lekarskih komisija, odnosno na to kako se troše budžetska sredstva.

"Mislim da ćemo u narednom periodu voditi više računa o sradnji sa drugim sličnim fondovima oko objedinjavanja snage i energije kako bi se što veći broj dece poslao u inostranstvo na lečenje", naglašava Matić.

U ovom trenutku na računu Budžetskog fonda ima skoro 265 miliona dinara i blizu 6.000 evra. U narednom periodu više će se raditi i na dovođenju stranih stručnjaka u zemlju, jer na taj način naši lekari sticaće nova znanja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 26. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом