Stroža kontrola hrane koja stiže u Srbiju, reklama ne garantuje kvalitet

Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Goran Papović kaže za RTS da je srpsko tržište prepuno stranih proizvoda koji su znatno lošijeg kvaliteta nego u ravijenijim zemljama. Naglašava da je ključno da potrošači kupuju domaće proizvode, koji nemaju tako dobru reklamu – ali imaju kvalitet.

Papović je, gostujući u Dnevniku RTS-a, istakao da je počelo formiranje Nacionalnog saveta za bezbednost hrane, koji će se ispitivati da li je hrana koja u Srbiju stiže iz multinacionalnih kompanija bezbedna.

"Osnovna funkcija mu je analiza rizika i upravljanje rizicima, da li su ti proizvodi štetni i da li su ti proizvodi koji se proizvode za zemlje trećeg sveta ispravni", kaže Papović.

Komenatrišući izjave ministara u Češkoj, Poljskoj, Slovačkoj i Mađarskoj da su istočne zemlje postale kanta za smeće, a da su njihovi građani kupci drugog reda, Papović navodi da je i u Srbiji slična situacija.

"Mi smo pre njih rekli da smo deponija Evrope. Pre mnogo godina odavde je krenula priča da 'Arijel' u Srbiji nije isto što i u Belgiji, gde se proizvodi. Čuvena priča tih kompanija je da je to spram navika potrošača", tvrdi Papović.

Navodi da te multinacionalne kompanije imaju pogone u Poljskoj, Mađarskoj i Rumuniji, a da mi kupujemo proizvode upravo iz tih fabrika.

"Mi mislimo da kupujemo 'Milku' kao iz Švajcarske, ali to nije tačno. Takoreći, navikli smo da jedemo sarmu bez mesa", ističe Papović.

Napominje da jedino što u ovom trenutku potršači u Srbiji mogu da urade jeste da kupuju domaće prozvode.

"Imamo pravo da pozovemo potrošače da kupuju domaće. Naši proizvodi su dosta kvalitetniji, ali proizvođači nemaju dovoljno para za marketinšku kampanju", naglašava Papović.

Kada je u pitanju bezbednost hrane, jedan od apsurda je da ljudi daju sve više novca za takozvanu zdravu hranu, a da nije isključeno da su ti proizvodi još lošiji nego regularni.

"To je zlupotreba navike potrošača da se kupuje sve što je navodno zdravo, ali se malo kontroliše da li postoji licenca i da li su to zaista zdravi i organski proizvodi", smatra Papović.

Tvrdi da niko ne kontroliše ni ko je dao sertifikat organskim proizvodima, i da je važno da se to izmeni.

"Isključivo tržišni nadzor, koji je jako bitan, i uvođenje prekršajnih naloga, jer dok ne kaznite ozbiljnije – sve je prazna priča", zaključio je Papović.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво