Povećan broj žrtava trgovine ljudima, žene najranjivije

Tokom 2016. godine Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima registrovao je 55 osoba koje su bile žrtve eksploatacije u Srbiji, što je za 37 odsto više u odnosu na godinu ranije, izjavila je za "Tanjug" Katarina Ivanović iz agencije Astra.

Prema najnovijim podacima dostavljenim Tanjugu, uglavnom su žrtve žene i devojke koje su najčešće seksualno eksploatisane (47 žrtava je ženskog pola), dok je zabeleženo osam slučajeva naših građevinara u Francuskoj koji su radno eksploatisani, a zabeležen je jedan slučaj prinude na vršenje krivičnih dela.

Od ukupnog broja otkrivenih slučajeva eksploatacije deca čine 38 odsto, od čega su većina devojčice.

"Na osnovu podataka, može se videti da su osobe ženskog pola znatno više zloupotrebljavane nego osobe muškog pola, čak u 85 odsto slučajeva", ističu iz Astre.

U 67 odsto slučajeva žrtve su bile državljani Srbije na teritoriji naše zemlje, dok je njihova destinacija bila i Nemačka (16 odsto), a podaci pokazuju da je i po jedan slučaj zabeležen u Makedoniji, Holandiji, Italiji, Švajcarskoj i Siriji.

Srbija je tokom 2016. godine bila u najvećoj meri i zemlja porekla i zemlja eksploatacije žrtava trgovine ljudima, istakla je Ivanovićeva i dodala da je poslednjih 10 godina prisutna lokalna trgovina, dok su nekada to uglavnom bile Ukrajinke i Moldavke.

Prošle godine Centar je primio 40 prijava koje se odnose na migranate i izbeglice, od kojih je 35 prijava bilo u vezi sa nestalim maloletnim osobama.

Među tom populacijom i na osnovu tih prijava identifikovane su dve žene žrtve.

"Samo tokom protekle godine preko Astra SOS telefona primili smo više od 3.700 poziva, koji su uglavnom vezani za trgovinu ljudima. Čak 375 tih poziva bilo je od roditelja koji sumnjaju da su im deca ukradena u porodilištu", naglasila je Ivanovićeva.

Dodala je da trgovci mogu biti svi, a da se najčešće dešava da su to najbliži prijatelji, rođaci, pa čak i roditelji, obajšnjavaju iz Astre.

Prema podacima MUP-a Srbije, tokom 2016. godine za krivično delo trgovine ljudima podneto je 11 krivičnih prijava protiv 14 osoba, a identifikovana je 31 žrtva.

Svi "trgovci" su naši građani (12 muškaraca i dve žene).

Ivanovićeva je istakla da je veliki broj maloletnih osoba nestao među izbeglicama koji su se rastavili od svojih roditelja na migrantskoj ruti.

Od ukupnog broja prijavljene nestale dece, 21 dete je nađeno, dok se za njih 11 još uvek traga.

Kako je konstatovala Ivanovićeva, usvajanje Strategije i Akcionog plana za prevenciju i suzbijanje trgovine ljudima i zaštitu žrtava i dalje ostaje nerealizovana aktivnost u Akcionom Planu za Poglavlje 24.

"Ta dva dokumenta su formulisana još 2013. godine, stoga se opravdano postavlja pitanje da li akcioni plan, razvijen za period 2014-2016 godine, danas može da bude usvojen u tom obliku", zaključila je Ivanovićeva.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи