Migranti na jugu Srbije, najmlađi se raduju svakoj sitnici

Od 22. jula, kada su duž granice sa Bugarskom i Makedonijom raspoređene zajedničke snage Vojske i policije, sprečen je ulazak 18.000 migranata. Nešto više od 1.000 je ilegalno prešlo granicu, ali je posle registracije smešteno u Centre za azil ili privremene prihvatne centre koji se, osim u Preševu, nalaze i u Bosilegradu, Dimitrovgradu, Pirotu i Divljani kod Bele Palanke.

Na lokalnom igralištu u Bosilegradu ekipa RTS-a zatekla je migrante iz obližnjeg kolektivnog centra koji sa meštanima igraju fudbal. Sneg na koji nisu navikli im, kažu, ne smeta, jer im uz rekreaciju brže prolazi vreme.

"Ovde mi je vrlo prijatno jer su i ljudi u ovom mestu takvi. Putujem za Austriju. Hrišćanin sam, moji su godinama tamo, i moje srce je u toj zemlji", objašnjava Jubal iz Pakistana.

Svakom poklonu, bilo da je lopta ili kesa slatkiša, najviše se obraduju najmlađi. A njih je u rekonstruisanoj zgradi starog Doma zdravlja u Bosilegradu 19, sa roditeljima ukupno 57. I u prihvatnom centru u Dimitrovgradu je mnogo dece i mladih.

"Ovo je odličan kamp u kome sve imamo. U Srbiju sam ušao iz Bugarske. Domogao sam se Beograda ali sam posle tri dana sa grupom vraćen u Dimitrovgrad", navodi Koal iz Avganistana.

Doktorka Aleksandra je bila deo tima koji je o migrantima na terenu brinuo 24 sata, sedam dana u nedelji. Sada radi u prihvatnom centru.

"Čini mi se da je svakom čoveku teško kada se sretne sa tim ljudima i njihovom problemima, posebno u ovom kampu gde su samo porodice. Ima mnogo dece i to je nateži trenutak", objašnjava Aleksandra Drobnjak, lekarka u Prihvatno-tranzitnom centru u Dimitrovgradu.

Autorka knjige o deci migrantima, Nišlijka Marija Ranđelović ističe da je pre dve godine kroz Srbiju prošlo 3.000 dece, od kojih je gotovo polovina bila bez pratnje roditelja.

"Posebno su u riziku devojčice, deca migranti ženskog pola u adolescentskom periodu jer su izloženije trgovini ljudima, seksualnom zanemarivanju, zlostavljanju i iskorišćavanju ali i dečaci zbog vojnog regrutovanja", navodi Marija Ranđelović.

Na putu ka Zapadnoj Evropi i dalje je najviše porodica koje dolaze iz Avganistana.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво