"Saradnja državnih organa važna u sprečavanju nasilja"

Zamenik javnog tužioca Gorjana Mirčić Čaluković kaže za RTS da Zakon o sprečavanju nasilja u porodici uvodi jednu novinu, a to je da se mere izriču odmah u roku od osam sati od trenutka kada se desio neki nasilni incident. Tanka je linija između porodične svađe ili konflikta i nasilja u porodici najnižeg intenziteta, a važno je da profesionalci naprave tu razliku, dodaje Gorjana Mirčić Čaluković.

Zbog obuke sudija i tužilaca, primena Zakona o sprečavanju nasilja u porodici pomerena je za 1. jun. Novi Zakon predviđa hitne mere protiv nasilnika i veću odgovornost nadležnih. U prošlosti je bilo mnogo onih koji su ubijeni u porodičnom nasilju, jer je izostala reakcija nadležnih, iako je žrtva u više navrata tražila zaštitu.

Zamenik javnog tužioca Gorjana Mirčić Čaluković rekla je gostujući u Dnevniku RTS-a da Zakon o sprečavanju nasilja u porodici nalaže državnim organima, pre svega javnom tužiocu, policiji, centru za socijalni rad, da sarađuju.

"Oni su dužni da svakodnevno razmenjuju informacije, organizuju sastanke najmanje jednom u 15 dana i da donesu zajedničku odluku, odnosno prave individualni plan zaštite žrtve i njenu podršku", objašnjava Gorjana Mirčić Čaluković.

Kaže da disciplinski postupak jeste predviđen članom 6 Zakona o sprečavanju nasilja u porodici i da podrazumeva nepostupanje zamenika javnog tužioca i sudije u rokovima koji su određeni tim zakonom.

"Ti rokovi su određeni rečcom odmah ili je rok 24 časa, tri dana, u zavisnosti od procesne radnje koju prati Zakon. Ovaj Zakon o sprečavanju nasilja u porodici uvodi jednu novinu, a to je da se mere izriču odmah u roku od osam sati od trenutka kada se desio neki nasilni incident i da državni tužilac u roku od 24 časa najkasnije stavlja predlog za produženje te mere koju je odredio nadležni policijski službenik. Sud je u roku od samo 24 časa dužan da odluči o produženju mere udaljenja nasilnika iz stana. Sud nema obavezu da saziva stranke, nema ročišta, van ročiša donosi odluku, što ubrzava postupak i to je nešto što mi do sada nismo imali", kaže Gorjana Mirčić Čaluković.

Napominje da taj zakon represivnim organima, kao što su policija i tužilaštvo, daje sada preventivnu ulogu i nalaže im da u slučajevima kada ne postoji osnov sumnje da je izvršeno krivično delo reaguju izricanjem hitnih mera.

"Tanka je linija između porodične svađe ili konflikta i nasilja u porodici najnižeg intenziteta. Važno je da profesionalci naprave tu razliku", ističe Gorjana Mirčić Čaluković.

Dodaje da kampanja "Isključi nasilje" ruši stereotipe i podstiče na akciju.

"Ona je usmerena na ljude da ne ćute i prijave nasilje, to mogu i anonimno da učine i možda spasu nekom život", napominje Gorjana Mirčić Čaluković.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 16. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво