Kako teku radovi na oslikavanju Hrama Svetog Save

Nezahvalno je prognozirati kada će ceo Hram Svetog Save biti oslikan, kaže koordinator radova u kripti Spomen-hrama Svetog Save prota Stojadin Pavlović, te dodaje da je planirano da radovi na izradi mozaika za potkupolni i oltarski prostor budu završeni do 2019. godine.

''Dogovoreno je da se najpre realizuje potkupolni i oltarski deo Hrama Svetog Save. Predviđeno je da to bude do 2019. godine, dok ostali delovi nisu ugovoreni'', rekao je u izjavi Tanjugu Pavlović, dodajući da je plan da Hram bude u mozaiku.

Kako kaže, radovi na mozaiku se realizuju u Moskvi, a izvođač radova je Ruska akademija.

Ranije je rečeno da će u Hramu biti izrađeno 15.000 kvadratnih metara mozaika, a da bi ti radovi trebalo da budu okončani za osam godina.

Pavlović objašnjava da je ostalo da se urede spoljašnji i unutrašnji platoi, da će se ti poslovi obavljati paralelno, a reč je pre svega o završnim, funkcionalnim i instalaterskim radovima i o montaži opreme u samom Hramu.

I dok se čeka da Hram bude završen, deo kripte gde se vrši bogosluženje i organizuju kulturne manifestacije je oslikan, a urađen je i program za oslikavanje stare kripte.

''Kripta Spomen-hrama Svetog Save, hram ispod hrama, ili kako nosi zvaničan naziv Hram svetovelikomučenika kneza Lazara, nije od početka bila u ovom formatu. Osnova same kripte je bila daleko manja i ona se nalazila ispod oltarskog dela Hrama, zauzimavši prostor oko 250 metara kvadratnih, a bila je predviđena za pohranjivanje posmtrnih ostataka srpskih patrijarha'', objašnjava Pavlović.

Prema njegovim rečima, 2002. godine kripta je dobila daleko šire dimenzije i njena osnova je sada 1.800 kvadratnih metara.

Navodeći da se od 2007. godine intezivnije radilo na građevinskim, zanatskim, a kasnije i na ikonopisnim radovima u samoj kripti, on objašnjava da je za nju karakteristično to što nema ulaze sa zapadne već sa severne i južne strane, sa kote nula Hrama, stepeništem u dubinu od šest, sedam metara.

''Kripta se može koristiti za bogosluženja i kao prostor za održavanje kulturnih sadržaja – tribina, izložbi, promocija, predavanja'', rekao je Pavlović.

Objašnjava da su ikonopisački radovi počeli 2013. godine, a da je pre toga napravljen program koji će biti zastupljen na prostoru od 1.600 metara kvadratnih.

Radove je izvodilo sedam radioničkih ikonopisnih grupa. Svaka od tih grupa imala je tri do pet članova, a najveći deo posla je rađen na licu mesta, dok su montirani delovi ikonopisa rađeni na platnu.

Kako kaže, profesori Univerziteta u Beogradu, sa Fakulteta bogoslovskih nauka i drugih fakulteta, istoričari umetnosti, napravili su sinopsis i preuzeli i ulogu nadzornog organa.

''Izvođače smo dobili nakon organizovanja izložbe, koja praktično predstavlja uvod u konkurs za izbor izvođača. Imali smo najpre četiri ikonopisačke radionice, a potom još tri, i svi oni su dobili određena polja, teritoriju koju će da oslikaju'', ističe Pavlović.

Kako kaže, oni su dobili program koji treba da oslikavaju, a njihov rad su neprestano nadzirali profesori, usklađujući različitosti koje postoje kod svakoga ikonopisca sa projektnim zadatkom.

Prema njegovim rečima, u samom ikonopisu je predstavljeno Sveto pismo, s naglaskom na značaj Svetog Save.

''Naročito su zastupljeni motivi koji se odnose na Svetog kneza Lazara'', rekao je Pavlović.

Kako kaže, u oslikanoj kripti za sada se redovno obavlja liturgija i održavaju se kulturni programi, a kada patrijarh Irinej osveti i blagoslovi prostor, moći će da se organizuju i grupne posete.

Sa oslikanom kriptom, u kojoj će se obavljati bogosluženje i odvijati kulturni sadržaji, povezana je prvobitna kripta, namenjena pohranjivanju telesnih ostatataka patrijarha.

''Ko će od počivših patrijarha biti pohranjen, odlučiće Sveti arhijerejski sinod, odnosno Sveti arhijerejski sabor'', rekao je Pavlović.

Naveo je da je urađen program za oslikavanje stare kripte, te da će ona takođe, u dogledno vreme, biti kompletno završena.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 19. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом