Od 2017. duplira se broj inspektora za ustanove socijalne zaštite

Licencu za rad danas je dobilo 115 pružalaca usluga socijlane zaštite - domova za stare, ustanova za decu, osobe s invaliditetom, sigurne kuće... Na rešenje čeka još 350 ustanova. Rok za predaju dokumentacije istekao je u maju, a nadležni poručuju da bez licence nijedna ustanova socijalne zastite u Srbiji neće moći da obavlja tu delatnost.

Za više od pola miliona korisnika licenciranje je garancija sigurnosti i kvaliteta - uvodi se veći red u sistem socijalne zaštite i brže i lakše se kontrolišu oni koji pružaju usluge.

"Ovim licencama smo svi mi ispunili minimum uslova po pravilniku. Ako ostanemo na tome, ne valja, moramo svakog dana da napredujemo, svakog dana da poboljšavamo usluge da širimo usluge da bi taj kvalitet jednog dana prerastao u kategorizaciju", ističe Radoslav M. iz Udruženja privatnih domova za stara lica.

Centar za razvoj usluga socijalne zaštite "Kneginja Ljubica" iz Kragujevca jedna je od ustanova koje su danas dobile licencu.

Snežana Stevanović iz tog centra rekla je da ima licencirane četiri usluge, da danas dobijaju licencu za još tri usluge, da se jačaju, razvijaju, te da licenca predstavlja veliku odgovornost u smislu daljeg unapređenja razvoja, kao i da dobre usluge nije moguće imati bez dobre saradnje sa sistemom socijalne zaštite.

Kaže da ne nedostaje motivacije, ambicija, senzibiliteta, stručne kompetencije.

"Dakle, da unapredimo da razvijemo postojeće usluge i da uvedemo nove usluge, ali negde se suočavamo sa nedovoljnim brojem izvršilaca u smislu organizovanja usluga", kaže Stevanovićeva.

Iz ministarstva najvaljuju veći broj inspektora od naredne godine, češće kontrole ustanova socijalne zaštite i borbu protiv vlasnika ilegalinih domova.

"Da vas odmah obradujem - dupliraćemo broj inspektora naredne godine. Češće će vam dolaziti i mislim da je to dobro, jer će pomoći. Vi dobro znate da je najveća pomoć za vas da država uspostavi jedinstven sistem koji se primenjuje na sve. Najveća pomoć za vas, koji držite domove za stare, jeste da nema ilegalnih domova za stare", naglasio je ministar za socijalna pitanja Aleksandar Vulin.

Prema njegovim rečima, kakve god da su licence i obaveze koje preuzimaju legalni pružaoci usluga, uspeće u tome samo ako nemaju nelojalnu konkurenciju, koja, ističe, radi neprijavljeno, bez ikakvih uslova, nema ni lekara, ni socijalnog radnika, ni terapiju, ni odgovarajuću kvadraturu, ni strukturu sobe, niti protivpožarnu zaštitu.

"Kada njih gasimo, onda zapravo pomažemo vama. Veoma sam ponosan što mogu da vam kažem da smo samo od one tragedije u Pančevu zatvorili deset ilegalnih domova. Nemamo mi dovoljan broj inspektora i saznanja, ali molimo vas i javnost - recite nam. Nema zaštićenih, nema nijednog ilegalnog doma koji može da kaže da će nastaviti da radi ako mi saznamo za njega", rekao je ministar.

Naveo je da je, od kada postoji inspekcija socijalne zaštite, zatvoreno 111 ilegalnih domova i ocenjuje da je "puno to, ali i malo, koliko ih još ima".

Ističe da sistem licenciranja nije nikakvo "zavođenje discipline", niti uvođenje "Velikog brata" u poslove, već zajednički napor da se unapredi kvalitet usluga.

"Ko god se naslanja na sistem socijalne zaštite i ko očekuje od nas podršku i pomoć, on je naš i mi smo tu zbog njega, a licence postoje i služe samo da izjednačimo kvalitet svuda, da bez obzira gde radili i pružali uslugu, nju moramo pružiti na isti način. Da li je neko u Blacu ili u Beogradu, on je ljudsko biće, ima iste potrebe, pa tako mora da ih zadovolji na potpuno isti način", napominje Vulin.

Obraćajući se licenciranim pružaocima socijalnih usluga, ministar je rekao da su se opredelili za taj posao, jer u sebi imaju još nešto što ne može da se odredi ekonomijom, odnosno potrebu da pomognu ljudskim bićima, da nekom život ulepšaju.

Čestitajući dobitnicima na licencama, od kojih su bili najbrojnije one za pružanje usluge domskog smeštaja za odrasle i stare, poručio je da će doći da vidi kako se drže tih licenci.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи