Ko će razmrsiti klupko dugovanja šabačkih apoteka

Državne apoteke su u dugovima, ali se o jednoj posebno raspravlja - šabačkoj. Zbog nje je zabrinuta za profesiju i kvalitet usluga Farmaceustka komora Srbije. Većina u Skupštini opštine odgovornost vidi u neangažovanju države, a opozicija u nereagovanju gradske vlasti na vreme. Iz nadležnog ministarstva poručuju da će do kraja godine naći rešenje za nastalu situaciju.

 Četiri apoteke u gradu, i još 15 u Koceljevi, Vladimircima, Bogatiću i okolnim selima duguju prema dobavljačima i radnicima oko 180 miliona dinara. Pet meseci prazni novčanici zaposlenima, gotovo prazne police u nekada uspešnim šabačkim državnim apotekama.

Građani ističu da su rafovi poluprazni, "kao u nesrećno vreme", i da nema lekova koji traže.

Svesni problema i uvećanja duga, gradska uprava je za analizu i moguće rešenje angažovala Naled i oko tri miliona platila konsultantske usluge. Preporuku da se privatnom partneru omogući dugogodišnji zakup usvojila je skupštinska većina. Javni poziv za 18 apoteka objavljen.

"Naš osnovni cilj je bio da obezbedimo redovno snabdevanje lekovima na recept našim sugrađanima u objektima u kojima sad posluje Apotekarska ustanova Šabac koja pokriva četiri opštine", kaže gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović.

Zelenović navodi da je plan da se od novca koji se dobije od zakupa trba lo bi da se plati deo dugova prema dobavljačima, da se obezbede odnosno sačuvaju radna mesta za farmaceute, farmaceutske tehničare i 30 odsto nefarmaceutskog osoblja i da sačuva imovina grada.

Poslovanje Apotekarske ustanove redovna su tema skupštinskih prepucavanja. Za dve godine odbornička većina imenovala je tri direktora, menjani nadzorni odbori. Pozicija odgovornost vidi u neagažovanju države, a opozicija u nereagovanju gradske vlasti na vreme.

Odbornik SNS-a Aleksandar Pajić napominje da je dug bio 24 miliona i smatra da je tada trebalo odreagovati i napraviti strategiju šta dalje. "Danas je dug višestruko veći i tek sada se traži rešenje", dodaje Pajić.

U apotekarskoj ustanovi kažu da su sa problemima u poslovanju upoznali i osnivača i sve nadležne republičke institucije. U proteklom periodu uspeli su da smanje broj zaposlenih, da im ne bude isključena struja i telefon i da im račun ostane otvoren.

Pojedine apoteke u selima skratile su radno vreme a neke će biti i zatvorene.

Početkom novembra ministarka Ana Brnabić najavila je da će nadležni do kraja godine osmisliti rešenje. Privatizacija državnih apoteka jedna je od otvorenih opcija na stolu Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 05. мај 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом