Obeležen Dan arhiva u Srbiji

Arhivi su čuvari DNK jedne nacije, bez koga je narod osuđen na večno lutanje i da konačno nestane, rekao je ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević na obeležavanju Dana arhiva u Srbiji, u Arhivu Srbije.

Ministar je čestitao svima koji se bave važnim poslom arhivistike, koji, kako je primetio, nije često pred očima javnosti.

"Arhivistika spada u sam temelj kulturnih aktivnosti jednog naroda i jedan je od najznačajnijih delova njegovog kulturnog jezgra. Svi arhivisti su zapravo čuvari unutrašnjih i spoljnih granica srpskog kulturnog prostora shvaćenom u širem smislu", naglasio je Vukosavljević.

Otvarajući izložbu "Kultura Srba u Trstu 1751-1914", priređenu povodom Dana arhiva, Vukosavljević je rekao da je Ministarstvo kulture i informisanja u završnoj fazi izrade Strategije kulturnog razvoja za narednih 10 godina u kojoj se bave i pitanjem označavanja i specifikovanja srpskog kulturnog prostora, "prostora na kome je srpski narod tokom istorije ostavio materijalne i nematerijalne tragove svog postojanja", a čiju važnu tačku predstavlja upravo Trst.

Direktor Arhiva Srbije Miroslav Perišić, ocenivši da je Trst jedan od najznačajnijih duhovnih centara Srba van Srbije, skrenuo je pažnju na veliki projekat Arhiva na zaštiti i istraživanju građe van granica države - u Trstu, Dubrovniku, Beču, Sentandreji.

"Sa Otomanskim arhivom smo potpisali Protokol o saradnji na osnovu koga smo dobili više od 15.000 dokumenata na turskom jeziku, značajnih za istoriju srpskog naroda u periodu od 1450. do 1700. godine. Predstoji još dosta posla, teku istraživanja u Mletačkom arhivu u Veneciji i Arhiv ide mnogo više ispred vremena nego što mu to mogućnosti dozvoljavaju", rekao je Perišić Tanjugu.

Skrenuo je pažnju na mnogobrojne probleme sa kojima se suočava Arhiv, posebno na problem prostora, opreme i broja zaposlenih, ali i naglasio da je vreme da se povodom Dana arhiva okupljaju i u drugim gradovima, kako bi upoznali druge arhive, sagledali njihove probleme i to "koliko ti arhivi u svojim sredinama zrače".

O izložbi "Kultura Srba u Trstu 1751-1914" i istoimenoj monografiji danas su govorili i episkop austrijsko-švajcarski Andrej, prof. dr Anika Skovran i predsednik Srpske pravoslavne crkvene opštine u Trstu Zlatimir Selaković, koji su ukazali na značajan doprinos koji su Srbi tokom istorije dali gradu Trstu.

Povodom Dana arhiva ispred Arhiva Srbije postavljena je i izložba "Podsećanja" sa dokumentima o životu i delatnosti Jovana Sterije Popovića, Koste Cukića, Nikole Pašića i Jovana Žujovića.

Tradicionalno su dodeljene i nagrade "Zlatna arhiva" Fondacije Aleksandra Arnautovića zaslužnim arhivistima i Nagrada Đurđa Prvog Jelenića za naučni rad iz oblasti arhivistike i istoriografije, objavljen ove godine, pisan pretežno na osnovu arhivske građe koja se čuva u arhivima u Srbiji.

Dve ravnopravne nagrade "Zlatna arhiva" uručene su Miloljubu Arsiću, arhivskom savetniku Istorijskog arhiva Kraljevo i Vesni Bašić, višem arhivisti Arhiva Vojvodine.

Nagrada Đurđa Prvog Jelenića ravnopravno je pripala knjigama: "Put dokumenta. Metode i rezultati istraživanja vremena nastanka najstarijih arhivskih dokumenata u Arhivu Vojvodine", koju su priredili Zoran Stevanović i Vesna Bašić i "Kosovo i Metohija u državnoj politici Jugoslavije 1958-1965" dr Miomira Gatalovića.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 25. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом