Čeka se odluka: Produžetak, ili ukidanje zaštitnih mera za uvoz mleka

Ostalo je mesec dana do isteka zaštitnih mera koje je Srbija uvela na uvoz mleka i mlečnih prerađevina kako bi zaštitila domaću proizvodnju. Ministarstvo poljoprivrede još nije odlučilo da li će one biti produžene, a Evropska komisija traži da se te mere neodložno ukinu. Predstavnici proizvođača mleka ne podržavaju ukidanje. I ako se ukinu, nadaju se da neće trpeti štetu jer su cene sirovog mleka na evropskom tržištu u porastu.

Stočar iz sela Majur kod Šapca Slobodan Ilić uzgaja 50 goveda i proizvede i do 600 litara mleka dnevno. Po njegovoj računici, da bi mu se proizvodnja isplatila, mleko mora da košta bar 40 dinara uz premiju od države. Trenutno ga prodaje po ceni od 31 do 35 dinara, u zavisnosti od kvaliteta.

"Kako da opstanu naši proizvođači, kada je sve poskupelo, a mleko pojeftinilo? Suncokret je poskupeo, soja poskupela. Pomoću kakvih trikova se može živeti i nastaviti proizvodnja mleka i junećeg mesa?", pita Slobodan.

Zaštitne mere uvedene pre gotovo godinu dana spasile su srpske farmere, zahvaljujući regulisanju uvoza jeftinog mleka iz Evropske unije. Zato su predstavnici proizvođača protiv njihovog ukidanja. Ako se to i desi, nadaju se da će cena mleka u Evropi nastaviti da raste. Sada je ona oko 28 centi, a ukoliko dođe do 30, kažu da neće trpeti veliku štetu zbog ukidanja prelevmana.

"Cena u EU je počela u septembru da raste i porasla je za nekih šest evrocenti do sada, zaključno sa novembrom. Ukoliko se ponovo desi poremećaj da naglo padne cena mleka, mi ćemo odreagovati i tražiti od resornog ministarstva kao i od vlade da ponovo uvede prelevmane", ističe Sanja Bugarski iz Centralne asocijacije proizvođača mleka Vojvodine.

Ljubiša Jovanović iz Udruženja proizvođača mleka Srbije objašnjava da je 36 dinara cena mleka za ekstraklasu, koje u Srbiji ostvaruje svega 35 do 40 posto proizvođača, dok svi drugi, kaže, imaju znatno manje.

"Opet moramo da znamo da su u zoni centralne Srbije te cene još manje nego na teritoriji Vojvodine", rekao je Jovanović. 

Ukidanje prelevmana će uništiti srpskog farmera, smatraju u Udurženju poljoprivrednika. Obrazlažu – rusko tržište je još zatvoreno za evropske proizvođače, oni su više subvencionisani, a srpski proizvođači još ne mogu da koriste sredstva iz fonodova Unije koja su namenjena poljoprivredi.

U resornom ministarstvu kažu da je zaštita uvedena kada je bilo jasno da bi uvoz jeftinijeg mleka iz Evrope uništio domaću proizvodnju.

"Sada imamo jednu potpuno obrnutu situaciju – mleko ima veću cenu nego što je ovde i ta situacija više, u tom kontekstu uvođenja takvih administrativnih mera, nema svoje pokriće. Ostaje da uradimo dodatne analize kako ne bismo imali situaciju da nešto ukidamo, pa ponovo rešavamo po istom pitanju u skorije vreme", ističe ministar Branislav Nedimović.

Nije dobro da se odluke zasnivaju samo na osnovu kretanja cena mleka na evropskom tržištu, smatraju stručnjaci.

"Ako se ne može sa prelevmanima pomoći našim proizvođačima mleka, onda može sa povećanjem premije. Sa sadašnjih sedam dinara po litri, ipak bi moglo da se nađe u budžetu još nekih dva dinara", smatra agroekonomski analitičar Milan Prostran. 

Država će u naredna tri dana farmerima isplatiti 50 miliona dinara premija za mleko, kaže resorni ministar, a ostatak do 11. decembra.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво