Državnim apotekama potrebna terapija

Desetine apotekarskih ustanova u Srbiji poslednih godina gomila dugove. One koje još nisu u minisu, veoma su blizu gubitka. Dugove će najverovatnije izmirivati osnivači - lokalne samouprave. Resorna ministarstva traže rešenja, apotekari opominju - menjajte propise.

U 2016. pančevačke apoteke nisu kupile nijedan lek. Prodaju se zalihe. Račun je u blokadi, dug narastao na gotovo 780 miliona dinara. Letos su zbog neplaćanja ostali bez struje. Kažu, loši propisi i još gora uprava.

"Bilo je nenamenskog trošenja, bilo je svega, zato smo i došli u ovu situaciju", kaže direktor Apoteka "Pančevo" Milan Babić.

Protiv bivše uprave vodi se krivični postupak zbog mogućih malverzacija. Ove godine, posetio ih je i državni revizor.

"Decidno je rečeno da za sve svoje probleme i obaveze koje je apoteka napravila moramo da se obratimo osnivaču tj. Gradu Pančevu", ističe Babić.

Grad osnivač apotekarima u novembru isplaćuje tek aprilsku platu. Poveriocima, kažu, mogu da plate samo u roku od sedam do deset godina. Ali to je samo deo rešenja.

"Dug grada Pančeva nije samo stvar kriminalnih radnji a koje su sigurno postojale u samoj apoteci. Deo duga je stvoren i zbog uslova koji ne pogoduju da državne apoteke rade poput privatnih, odnosno da generišu veću dobit", napominje gradonačelnik Pančeva Saša Pavlov.

Tržišna utakmica po netržišnim uslovima. Na te simptome apotekari u državnoj službi žale se od 2013. Marža ograničena na 12 odsto, godišnje nabavke koje neretko gomilaju nepotebne lekove i dugovanja. Za 28 apotekarskih ustanova više od 11 milijardi dinara. Odgovorne su i lokalne samouprave, kažu u Naledu.

"Obaveza skupština opština i gradova koje je trebalo da pretresaju finansijske planove, da razmatraju poslovanje apoteka čiji su osnivači, a sa druge strane RFZO je morao na vreme da upozori da se vrši nenamensko trošenje sredstava", ukazuje savetnik u Naledu dr Simo Vuković.

Iz resornih ministarstava predlažu: da dug otplaćuje osnivač - lokalna samouprava, dogovor sa poveriocima o otpisu kamata, počeku i više godišnjih rata, nova rešenja protiv novog minusa, utvrđivanje odgovornosti rukovodstvs i profesionalna uprava.

Oslobodite apoteke da mogu da plivaju na tržištu ili ih prepustite privatnicima - to predlaže Naled.

"Bilo da se podignu marže na lekove, bilo da se uvede plaćanje farmaceutske usluge. Druga opcija je da praktično apotekarski sektor bude u rukama privatnika i da ono što smo definisali kao javni interes - dostupnost zdravstvene zaštite u smislu apotekarske delatnosti - bude plaćen privatnicima od strane države", dodaje Vuković.

Kako da do 2013. najprofitabillnije javne ustanove oslobode balasta dugovanja, resorna ministarstva očekuju predloge tokom novembra. Rešenje su obećali do kraja godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 05. мај 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом