Promovisan "Roditeljski telefon"

Roditelji kojima su potrebni saveti u vezi sa roditeljstvom mogu ih dobiti besplatno na "Roditeljski telefon" 0800- 007-000, a predstavljanju te linije prisustvovao je i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin koji je poručio da nema sramote u traženju pomoći.

"Roditeljski telefon" je osnovan 3. maja ove godine zajedničkim radom tog centra, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boraccka i socijalna pitanja a uz podršku Unicefa i Telekoma.

Od tada, kako je rekla rukovodilac Roditeljskog telefona Željka Burgund, 25 psihologa i pedagoga je primilo 562 poziva, koji ponekad traju i po pola sata.

Roditelji, prema njenim rečima, zovu najčešće jer ne znaju kako da čitaju određeno ponašanje dece, bilo da su to buntovna ponašanja kod najmlađih ili otpor autoritetu i naglo otuđenje kada je reč o adolescentima.

"Naša želja i cilj je da našim savetodavnim radom osnažimo roditelje toliko da uvek mogu da ponesu i iznesu taj izazov i odgovornost koje roditeljstvo nameće", rekla je Željka Burgund.

Ministar Vulin je, u Centru za zaštitu odojčadi, dece i omladine, gde je predstavljena linija, rekao da su svi rođeni za to da budu roditelji, ali da to ne znači da nije potrebna pomoć.

"Nema sramote u traženju pomoći, nećete zato biti lošiji, već bolji roditelj", istakao je Vulin.

Ta usluga mora biti, naveo je on, svima dostupna, iako je to ponekad problem, jer u nekim lokalnim samoupravama nema dovoljno novca ni prostora.

Usluga "Roditeljski telefon" je već šest meseci u fazi pilotiranja i biće još godinu i po dana, do kada bi trebalo da bude izvesno koliko je korisna građanima i koji su efekti. Nakon toga, ako se pokaže korisnom, postaće stalna usluga.

Pozivom na broj 0800-007-000 roditelji ali i svi drugi koji učestuvuju u vaspitanju dece mogu svoje dileme da reše u razgovoru sa stručnjacima bez obaveze da zakazuju ili daju podatke.

"Pamtim slučaj kada se radilo o bekstvu deteta od kuće. Javio se roditelj koji je bio uznemiren misleći da je dete zaista zauvek pobeglo od kuće, odnosno da je imalo neki razlog da pobegne od kuće. U stvari se radilo o produženom ostanku bez dozvole roditelja kod drugara", priča psiholog i savetnik na Roditeljskom telefonu Dejana Savić.

Svi razgovori, iako ih obavljaju stručnjaci, imaju i supervizore.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво