четвртак, 20.10.2016, 08:12 -> 08:51
Извор: РТС
Pretporođajne migracije radi boljih uslova
Prošle nedelje su iz dva porodilišta – u Beogradu i Novom Sadu – stigle lepe vesti. U njima je rođen rekordan broj beba. Rekord, nažalost, ne znači veći natalitet već sve češću odluku trudnica iz unutrašnjosti da se porode u velikim centrima.
Iz Kosovske Mitrovice u beogradsko porodilište "Narodni front", Snežana Šmigović je stigla pre dvadesetak dana. Ulazi u sedmi mesec trudnoće i nada se da će njene bebe doći na svet baš u toj klinici.
"Kod mene je u pitanju bio sterilitet, pa vantelesna oplodnja. Blizanačka je trudnoća i u Kosovskoj Mitrovici sam dugo ležala. Stvarno su super svi, ali nemaju te uslove koje ovde mogu da mi pruže, jer su nastali neki problemi", kaže Snežana.
Rizične trudnoće, prevremeni porođaji i neonatalna nega najčešći su razlozi zbog kojih lekari iz manjih gradova trudnice šalju u Beograd. Tako se u "Narodnom frontu" poslednje dve godine, umesto planiranih 5.500, obavi i više od 7.000 porođaja godišnje.
"Jedan dobar deo dolazi iz unutrašnjosti, tačan procenat ne mogu da kažem, jer mi o tome ne vodimo računa. Žele da se porađaju zbog sigurnosti i uslova, ali ovakve klinike treba maksimalano rasteretiti fizioloških porođaja zbog visokorizičnih trudnoća i drugih stvari koje treba da zbrinjavamo", ističe direktorka GAK "Narodni front" Snežana Rakić.
Slično je i u Vojvodini. Približno svaka treća trudnica koja se porodi u Novom Sadu sa bebom odlazi u drugi grad.
"Na osnovu naše šestomesečne statistike, iz novosadske opštine porodilo se do juna 1.829 pacijentkinja, što čini od ukupnog broja 63 odsto. Takav trend je poslednjih desetak godina. Sve komplikovane trudnoće, blizanačke trudnoće, pogotovo trojke i ostala stanja koja mogu da ugroze zdravlje majke ili ploda se šalju kod nas", ističe direktorka Klinike za ginekologiju Novi Sad Tihomir Vejnović.
Ponekad buduće mame same odlučuju da se porode u većem gradu iz straha da nešto ne krene po zlu.
"Sam strah od porođaja nije opravdan, sam porođaj je sasvim prirodno iskustvo i sem ako ne postoje naznake da postoji neki problem lično bih za sebe izabrala i svojim drugaricama savetovala manje porodilište, zato što tamo možete da dobijete individualnu pažnju koju ne možete u većem porodilištu i možete da imate porođaj koji je sporiji, prirodniji, nije indukovan", ukazuje Jovana Ružičić iz Centra za mame.
U Srbiji se godišnje rodi oko 65.000 beba. Od toga gotovo trećina na svet dođe u dva porodilišta u Beogradu i jednom u Novom Sadu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар