Vulin: U migrantskoj krizi želimo tretman kao članice EU

Za Srbiju je od najveće važnosti da se u okvirima rešavanja migrantske krize tretira kao ravnopravna članica Evropske unije i da kao takva dobije svu potrebnu pomoć, kaže ministar Aleksandar Vulin, posle dvodnevnih sastanaka sa evropskim zvaničnicima u Briselu.

Ministar za rad i socijalna pitanja Aleksandar Vulin razgovarao je večeras u Briselu sa evropskim komesarom za pregovore o proširenju, Johanesom Hanom.

Tema razgovara je bila uloga Srbije u saniranju posledica migrantske krize.

Prema rečima Vulina, komesar Han je još jednom potvrdio da je opšte mišljenje međunarodne zajednice da se Srbija na najbolji način odnosi prema migrantskoj krizi, njenim posledicama, ali i prema sopstvenom stanovništvu.

"Još jednom je potvrđeno da se Srbija drži svih svojih obaveza koje je preuzela, kako prema predstavnicima Evropske komisije, tako i prema svojim susedima, a i prema sopstvenom stanovništvu", naglasio je ministar Vulin posle razgovora za komesarom Hanom u sedištu Evropske komisije.

Vulin kaže da je Srbija ponudila određene smeštajne kapacitete za migrante, ali i da je jasno stavila do znanja da se ti kapaciteti neće povećavati.

"Broj migranata koji su smešteni u našim prihvatnim centrima, i to je jasno rečeno predstavnicima Evropske komisije, je blizu 6.000. To je ono što Srbija može da kontroliše, sa čim može da upravlja, ali preko toga neće podizati svoje kapacitete", ponovio je Vulin u Briselu.

Dodao je da će Republika Srbija voditi računa da ti prihvatni kapaciteti budu bolji, bolje uređeni i u skladu sa najvišim standardima, ali se neće povećavati broj mesta za migrante na teritoriji Srbije.

Komesar Han je, prema rečima ministra Vulina, izrazio spremnost da zajedno sa zemljama članicama i Evropskom komisijom radi na povećanju broja evropskih policajaca koji će kontrolisati granice Srbije i pomoći da se priliv migranata smanji.

Vulin kaže da je za Srbiju posebno važno da bude deo sporazuma koji Evropska komisija pokušava da postigne sa vlastima Avganistana i eventualno Pakistana o povratku i readmisiji državljana ovih zemlja.

"Srbija nije članica EU, ali državljani Avganistana i Pakistana se nalaze i na našoj teritoriji, sa željom da odu u EU. Baš zbog toga Srbija mora da ima prostor da kroz ovaj sporazum, kao da je deo EU, bude deo dogovora po kome, ukoliko se vrši readmisija, ona se može vršiti i sa prostora Republike Srbije", naglasio je ministra Vulin.

Izrazio je nadu da bi i na taj način broj državljana Avganistana, Pakistana, ali i svih drugih ekonomskih migranata koji se trenutno nalaze na teritoriji Srbije mogao biti smanjen.

Tokom dana ministar Aleksandar Vulin sastao se i sa komesarom za humanitarnu pomoć i upravaljanje vanrednim situacijima Hristosom Stilijanidisom koji je obećao dodatnih oko šest milona evra pomoći Srbiji za humanitarne potrebe migranata koji se nalaze na teritoriji Republike Srbije.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво