Omladinski kampovi čekaju bolja vremena

Za potrebe smeštaja mladih, koji su posle Drugog svetskog rata učestvovali u Omladinskim radnim akcijama, radeći na obnovi zemlje, izgradnji puteva, mostova i pruga, na prostoru nekadašnje Jugoslavije građena su naselja. Mnoga od njih danas su privatizovana, neka služe za smeštaj izbelica a pojedina devastirana čekaju bolja vremena.

Omladinsko naselje "Jabuka" kod Prijepolja izgrađeno je sedamdesetih godina za potrebe akcijaša koji su gradili prugu Beograd-Bar. U jednoj smeni tu je bilo smešteno i do 800 brigadira. Zbog nerešenih imovinskih odnosa godinama propada.

Mira Aleksić, nekadašnja zamenica komandanta za gradilište, rekla je da se ne poznaje da je tu bilo naselje i da su totalno razočarani zbog toga.

"Napraviše celu prugu a upropastiše ono odakle je ona počela da se gradi", kaže zamenik komandanta glavnog štaba pruge Beograd-Bar Miša Radović.

Memorijalni kompleks "Boško Buha" spomenik je kuture od izuzetnog značaja, a godinama je okupljao turiste i pionire. Danas gotovo da nema posetilaca.

"Mi i ćemo insistirati da se ovde obnove sadržaji i da ponovi oživi kompleks, jer se radi o sadržajima koji mogu da se stave u funkciju. Nama kao opštini je interes da ovo bude u funkciji" kaže Dragan Zindović, predsednik Opštine Prijepolje.

Skoro da nema grada u bivšoj SFRJ u kome nije bilo Omladinskih radnih akcija. Za njihove potrebe samo u Srbiji izgrađeno je više od 20 naselja koja su po završetku akcije ostajala pionirima i omladincima na korišćenje.

"Većina naselja su devastirana i nisu rešeni imovinsko pravni odnosi. Smatram da država treba da se pozabavi njima, da se oni stave u funkciju i da budu organizovani omladinski kampovi, odmarališta, hosteli - da bi mladi mogli da borave u njima i da aktivno provode svoje letovanje i odmor u Srbiji", kaže sekretar Ferijalnog saveza Srbije Žarko Gvero.

Jedino omladinsko naselje koje je danas u fukciji je sportski kamp Karataš. Trenutno se nalazi u fazi rekonstrukcije. Njime upravlja Zavod za sport i medicinu sporta koji je počeo njegovu rekonstrukciju kako bi on ponovo bio omiljena destinacija za đačke ekskurzije, sportske pripreme i omladinske seminare.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво