HO: Petina mladih u Sandžaku opravdava nasilje u odbranu vere

Rezultati istraživanja Helsinškog odbora za ljudska prava pokazuju da petina mladih muslimana u Sandžaku izjavljuje da nema ništa protiv verskog nasilja, dok svaka deseta mlada osoba pokazuje da joj ne smeta čak ni ekstremizam ukoliko se time brani vera.

Rezultati istraživanja "Stavovi mladih u Sandžaku: Koliko su mladi otvoreni prema islamskom ekstremizmu?", koje je danas predstavljeno, pokazali su i da se 14 do 15 odsto mladih u Sandžaku oseća ugorženo po verskom osnovu.

Na pitanje da li znaju šta je ISIL, odgovor je izbeglo 28 odsto ispitanika, a među onima koji su odgovorili, 36 odsto njih je reklo da zna, dok 64 odsto ne zna šta je ISIL.

Autor istraživanja Vladimir Ilić objašnjava da nešto više od petine mladih muslimana iz Sandžaka smatra da je opravdano nasiljem braniti veru, dok je oko deset procenata dalo potvrdan odgovor na pitanje da li je opravdano ići u drugu zemlju da bi se ratovalo.

Govoreći o uzrocima za prihvatanje nasilja na verskoj osnovi i verskog ekstremizma, Ilić je naveo da je reč pre svega o osećanju ugroženosti islama, jer je, kaže, pravilo da se nasilje rađa iz osećanja ugrozenosti, bilo ono realno ili umišljeno.

Ilić ističe i da su mladi Bošnjaci u Sandžaku socijalno izolovni i atomizovani, i dodaje da većina njih nema poverenja u komšiju iste nacije i vere.

"Ne veruje se imamima, političkim strankama, nevladinim organizacijama, komšijama, samo članovima porodice i partnerima. To je usamljenost, a usamljenost na individualnom novou i osećanje ugroženosti na kolektivnom nivou lako generišu otvorenost prema radikalnim političkim stavovima", rekao je Ilić.

Istraživanje je sprovedeno u maju ove godine u Novom Pazaru, Sjenici, Tutinu i Prijepolju na 670 ispitanika uzrasta od 16 do 27 godina.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво