Više od 100 beba migranata rođeno u Srbiji

Kroz Srbiju je tokom migrantskog i izbegličkog talasa prošlo gotovo milion ljudi. Među njima bilo je mnogo porodica sa malom decom, ali i dosta trudnica. Neke od njih porodile su se u Srbiji, neke će se poroditi narednih dana, pretpostavka je da se više od stotinu migrantskih beba rodilo na teritoriji Srbije.

Farista ima spremnu torbu za porodilište. Broji dane do rođenja svog prvog deteta. Ultrazvuk je pokazao da čeka sina. Zvaće ga Rizvan. I želi da bude Srbin.

"Želim svojoj bebi da ima dobar život i želim da tražim srpsko državljanstvo za njega. Htela sam u Nemačku, ali granice su zatvorene i zato ću tražiti srpsko državljanstvo za bebu", kaže Farista.

Ipak, to njoj i detetu neće biti tako lako. Zakon o državljanstvu Republike Srbije u ovom slučaju ne prepoznaje državljanstvo koje se dobija rođenjem u Srbiji.

Poreklom državljanstvo Republike Srbije stiče lice rođeno u Republici Srbiji čija su oba roditelja državljani Republike Srbije ili je jedan od roditelja državljanin Republike Srbije u vreme njegovog rođenja.

Što Farista i njen suprug nisu. Druga opcija za automatsko državljanstvo je roditeljima teško prihvatljiva.

"Kao jednan od uslova postavljen da je dete pronađeno, da je nađeno kao nahoče, ili da su roditelji nepoznati", kaže Zorana Teodorović iz Grupe 484.

U Grupi 484 objašnjavaju da li su tražioci azila u boljoj poziciji od primljenih izbeglica.

"Ne, ne menja nikakvu situaciju sa obzirom da se oni u smislu zakona o državljanstvu posmatraju kao strani državljani", kaže Zorana Teodorović.

Farista ne zna šta bi u tom slučaju jer, kaže, dete mora da ima državljanstvo.

Traženje srpskog državljanstva je do sada bilo retkost, ali sa zatvaranjem migrantske rute to bi moglo da se promeni, kažu oni koji prate migracije.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи