Mihajlović: Nelegalna gradnja je krivično delo

I posle nekoliko pokušaja legalizacije i zaustavljanja bespravne gradnje, nelegalnih objekata sve je više. Najveći broj tih objekata moći će da se legalizuje po do sada najpovoljnijim uslovima, ukoliko su izgrađeni do stupanja na snagu Zakona o ozakonjenju krajem novembra. One koji su kasnije zidani bez dozvole, očekuje rušenje. Na sastanku sa gradskim menadžerom prestonice i predsednicima beogradskih opština, resorna ministarka najavljuje da će Vlada pomoći lokalnim samoupravama da stanu na put divljoj gradnji.

Potpredsednica vlade Zorana Mihajlović pozvala je  sve predsednike opština u Beogradu, ali i u Srbiji, da se postaraju da se Zakon o ozakonjenju dosledno primenjuje.

Mihajlovićeva je poručila predsednicima opština da će dobiti svu neophodnu podršku i pomoć Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture ali da se neće tolerisati nepoštovanje Zakona.

"Nećemo dozvoliti da se Zakon o ozakonjenju ne primenjuje na pravi način, jasno. Krivično je delo svako kršenje ovog zakona i predmet ozakonjenja su objekti koji su ukrovljeni pre donošenja Zakona, ne posle“, navela je Mihajlovićeva, koja je i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Kako se navodi u saopštenju ministarstva, ona je najavila formiranje Koordinacionog tela koje će nadzirati sprovođenje Zakona u svim opštinama u Srbiji koji bi trebalo da reši pitanje bespravne gradnje.

Goran Vesić ističe da će Koordinaciono telo koordinisati aktivnosti ministarstva, grada Beograda, tužilaštva, opštinskih, gradskih i republičkih inspekcija.

"Kako investitori koji pokušavaju da iskoriste to da postoje određene nadležnosti opština, grada, republike, ne bi mogli da love u mutnom i kako bi na jednom mestu bile sabrane sve informacije i da bismo mogli brzo i efikasno da delujemo", rekao je Vesić.

U toku je intenzivna provera 8.000 zahteva za ozakonjenje koji su predati posle donošenja zakona.

"U postupku smo utvrđivanja i upoređivanja inspekcijskih zapisnika sa satelitskim snimkom i svi oni koji ne budu bili vidljivi na satelitskom snimku biće sankcionisani u skladu sa zakonom o ozakonjenju i kao takvi srušeni", rekao je sekretar za legalizaciju Nemanja Stajić.

Satelitski snimak je dostupan na sajtu Republičkog geodetskog zavoda, ali mogu da ga vide samo državni službenici.

Aleksandra Damnjanović, državni sekretar Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, kaže da su svi satelitski snimci sačinjeni i snimljeni do kraja 2015, tako da će vrlo jasno i precizno znati kada je objekat građen.

"I u tom smislu nema nikakve mogućnosti prevare. Postoje objekti koji nisu vidljivi na satelitskom snimku, u tom slučaju će se pribeći drugim dokaznim sredstvima", kaže Damnjanović.

Resorno ministarstvo počelo je da kontroliše i rad nadležnih na lokalu širom zemlje. Republičku inspekciju treba da očekuju i oni koji su bespravno gradili u zaštićenim zonama, poput Zlatibora, Tare i Kopaonika.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво