Janković: Propusti u Žitištu i u slučajevima ubistava 11 žena

Kontrolom postupanja nadležnih u slučajevima 14 žena ubijenih od početka godine utvrđeno je da je u 12 slučajeva bilo propusta, saopštio je zaštitnik građana Saša Janković. Ministarstvima rada i zdravlja prosleđeno je 45 preporuka koje upućuju na to da treba insistirati na primeni zakona.

Jedan od slučajeva u kojima su ustanovljeni propusti, kaže ombudsman, jeste i slučaj ubistava u Žitištu iako je, kako je naveo na konferenciji za novinare, resorni ministar za rad rekao da nije bilo propusta u radu centra za socijalni rad.

"To ne znači da je bilo ko osim ubice kriv za nečiju smrt, ali da tih propusta nije bilo verovatnoća da se desi smrtni ishod bila bi manja", rekao je Saša Janković i dodao da zabrinjava pokušaj da se to zataška.

Istakao je da dosledno sprovođenje propisa i procedura možže bitno da doprinese smanjenju i suzbijanju nasilja i spreči ponavljanje nasilja nad ženama.

Janković je rekao da je MUP-u, ministarstvima rada i zdravlja prosledio 45 preporuka i da upućuju na to da treba insistirati na primeni zakona.

"Nije da su naši zakoni loši, osnovni problem je nesprovođenje propisa i neodgovornost. Često se propusti zataškavaju", rekao je ombudsman.

Podsetio da je sproveo istraživanje od juna 2013. do juna 2014. godine i da su u tom periodu bile 5.352 krivične prijave koje je policija podnela za nasilje u porodici i da se 4.399 odnosilo za nasilje nad ženama.

"U 71 odsto slučajeva ove prijave su okončane usmenim upozorenjem za nasilnike, a samo 25 odsto krivičnih prijava stigle su do faze optuženja", rekao je Janković.

Predstavnica Autonomnog ženskog centra Tanja Ignjatović kaže da su svesni da ne mogu da se spreče sva ubistva, ali da strahuje da će se ubistva žena i dalje ponavljati jer ne analiziramo gde je bilo propusta.

Ignjatovićeva kaže da će nevladina organizacija koju vodi pokrenuti potpisivanje peticije da se 18. maj proglasi danom sećanja na žene ubijene u porodičnom nasilju.

Konferenciju je obeležilo negodovanje predstavnika pojedinih udruženja koji su upitali zašto se samo govori o nasilju nad ženama, a ne i o nasilju nad muškarcima.

Predstavnik udruženja "Tata" upitao je ombudsmana da li ima podatke koliko je lažnih prijava žena za seksualno zlostavljanje bilo u proteklom periodu, na šta mu je ombudsman rekao da on ne kontroliše građane, već propuste u radu institucija.

"Sramota me je kao muškarca što nismo spremni da priznamo da problem postoji. Ovde govorimo o ubijenim ženama, problem je ozbiljan i veliki i njegova negacija ne vodi rešenju", zaključio je Janković.

Na primedbe ombudsmana reagovao je MUP, navodi da su i ranije preduzimali mere kako bi unapredili rad policije u toj oblasti.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво