Srpske firme na meti stranih hakera

Sve je više firmi iz Srbije na meti hakera iz inostranstva koji preko lažnih naloga za plaćanje izvlače novac sa računa srpskih kompanija. Vlasnici oštećenih firmi nisu hteli pred kameru, a u policiji kažu da je više desetina preduzeća oštećeno za iznose koji se kreću od nekoliko desetina hiljada evra do više stotina hiljada evra.

Prevaranti presreću elektronske poruke koje srpske firme razmenjuju s poslovnim partnerima iz inostranstva. Prate prepisku da bi se u jednom trenutku i sami uključili u nju. Lažno se predstavljaju kao predstavnici strane kompanije tako što otvaraju naloge za elektronsku poštu i internet stranice koji se najčešće, od pravih, razlikuju samo u jednom znaku. Dopisivanje traje sve do uplate novca.

Saša Živanović iz MUP-a Srbije objasnio je da pošalju novo elektronsko pismo u kojem kažu da su zbog finansijskih problema njihove banke morali da otvore racun u novoj banci i dobijaju novu instruikciju za plaćanje.

"Nijedan naš oštećeni sa naše teritorije nije proverio kada je dobio novu instrukciju za plaćanje na neki drugi način", rekao je Živanović.

Prevara bude otkrivena kada predstavnici srpske firme posle nekoliko dana pozovu strane partnere da pitaju zašto im još nije isporučena plaćena isporučena. Tada je kasno za reagovanje jer su kriminalci već podigli novac.

Branko Stamenković iz Tužilaštva za borbu protiv visokotehnološkog kriminala rekao je da ukoliko dođe do nagle promene bez nekog velikog upozorenja najave ili objašnjenja zašto se menja račun firme koje treba platiti odmah treba imati određenu vrstu pozornosti i razmisliti šta se tu dešava.

"Ukoliko imate i najmanju sumnju, jedan telefonski poziv pravoj firmi pravoj osobi u pravoj firmi će u najvećem broju slučajeva sprečityi ovakvo izvršenje krivičnog dela", naveo je Stamenković.

U policiji kažu da o mogućim prevarama treba informisati zaposlene i uspostaviti procedure za reagovanje u takvim situacijama.

"Savetujemo i da se bar na kvartalnom periodu menjaju šifre za elektronske naloge za pristup elektronskoj pošti i da se osim alfa numeričkih znakova koriste specijalni znakovi poput navodnika leve ili desne zagrade upitnika uzvičnika. Danas postoje veoma jeftini softveri za kriptovanje elektronmske pošte", kaže Živanović.

Ovakav vid internet prevara je popularan među kriminalcima u svetu. Za krivično delo internet prevare u Srbiji je predviđena kazna od dve godine do 10 godina zatvora.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 13. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом