Krivična odgovornost ruši nelegalnu gradnju

Posle više pokušaja da se se legalizuju bespravno izgrađeni objekti i spreči dalja nelegalna gradnja, njihov broj i dalje se povećava. Ministarstvo građevinarstva i Grad Beograd najavljuju da će učiniti sve da konačno zaustave nelegalnu gradnju i da krivično odgovoraju svi koji krše zakon, uključujući i predstavnike opština i građevinske inspektore.

Do početka sledeće nedelje biće završen spisak svih objekata za rušenje u Beogradu koji su građeni suprotno Zakonu o ozakonjenju i Zakonu o planiranju i izgradnji.

Sa prvobitno izbrojanih 800 hiljada nelegalnih objekata u Srbiji došlo se do milion i po. Od 2009. do 2013. podneto je oko 7.000 krivičnih prijava za objekte koji su divlje građeni.

"Tu je sprega, otvoreno ću da kažem investitora, lokalne samouprave i vlasti koje to tolerišu. Inspekcija izađe kada je lokacijska dozvola - ustanove i da poseduje određenu tehničku dokumentaciju i više se ne pojavljuje. Objekat koji treba da bude dva sprata, nikne pet spratova i sad rušiti takve objekte koji su i unapred prodati je vrlo problematično", kaže Goran Rodić iz Građevinsko-privredne komora Srbije.

Zakon o ozakonjenju nelegalnih objekata koji je stupio je na snagu krajem prošle godine omogućava da se ozakone samo objekti koji su do tada izgrađeni.

"Jedna od najčešćih zloupotreba jeste da objekti koji se grade u 2016. umesto da im sudbina bude rušenje po zakonu o planiranju i izgradnji budu upućeni od strane građevinskih inspektora na ozakonjenje. Zakon je u tom smislu veoma jasan - svi objekti koji su građeni posle tog roka u 2016. ne mogu biti i nisu predmet ozakonjenja, već se za njih mora doneti rešenje o rušenju", kaže Aleksandra Damnjanović, državni sekretar Ministarstva građevinarstva.

Počela je kontrola oko 10.000 objekata čije je ozakonjenje zatraženo od usvajanja zakona.Program rušenja donose jedinice lokalne samouprave. Objekti će biti upoređeni sa satelitskim snimkom, kako bi se utrvrdilo da li su građeni posle donošenja zakona.

Goran Vesić, gradski menadžer Beograda kaže da je suština u tome da postoji dobra saradnja sa Tužilaštvom i Tužilaštvo i policija brzo reaguju i policija.

"Poenta je u tome da mora da se promeni način rada inspekcije, ako mene pitate inspekcija neće moći da rade tako što će raditi samo po prijavama građana, već će imati svoje reone za koje će inspektori biti zaduženi i gde će odgovarati ukoliko se u njihovom rejonu pojavi neka nelegalna gradnja a oni je nisu sankcionisali", kaže Vesić.

U poslednjih nešto više od godinu dana Tužilaštvu je podneto oko 185 krivičnih prijava za nelegalnu gradnju.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво