IEP poziva na poštovanje Deklaracije o Srebrenici

Institut za evropske poslove iz Beograda, povodom 21. godišnjice zločina u Srebrenici, pozvao je Vladu i Narodnu skupštinu Republike Srbije da na odgovarajući način poštuju usvojenu deklaraciju "o osudi zločina u Srebrenici" i "prestanu sa relativizacijom ovog zločina".

U saopštenju Institut za evropske poslove iz Beograda (IEP) podseća da se u Deklaraciji, donetoj 31. marta 2010. godine, osuđuje zločin u Srebrenici "na način utvrđen presudom Međunarodnog suda pravde", u tužbi Bosne i Hercegovine protiv Savezne Republike Jugoslavije za genocid.

Sud je, kako navodi IEP, u toj presudi presudio da Srbija ne može biti smatrana odgovornom za genocid počinjen u Srebrenici od strane vojske Republike Srpske, ali je sud našao da je Srbija prekršila Konvenciju o genocidu budući da nije učinila sve što je bilo u njenoj moći da spreči genocid.

"Utvrđeno je van razumne sumnje da su snage bosanskih Srba i druge snage u periodu od 11. do 19. jula 1995. ubile između 7.000 i 8.000 muškaraca bosanskih Muslimana različitih dobi. Utvrđeno je van razumne sumnje da ogromna većina pogubljenih nije ubijena u borbi, već su bili žrtve egzekucija", dodaje se u saopštenju.

Pored potvrđivanja genocida u Srebrenici u presudi BiH protiv SRJ, Institut ističe da je i Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju u Hagu dosad u dve presude, Radovanu Karadžiću i Radislavu Krstiću, potvrdio genocid u Srebrenici.

Takođe se podseća da je Vlada Republike Srpske osnovala Komisiju za istraživanje događaja u i oko Srebrenice od 10. do 19. jula 1995. u čijem je izveštaju utvrđeno da je u Srebrenici "likvidirano više hiljada Bošnjaka, na način koji predstavlja teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava, te da je izvršilac, pored ostalog, preduzeo mere prikrivanja zločina premeštanjem tela", iako nije naveden eksplicitno termin genocida, čime bi trebalo da se stavi tačka na licitiranje sa brojem žrtvama u Srebrenici.

Uzevši u obzir sve ove dokumente, IEP apeluje na nadležne organe Republike Srbije, da prestanu sa relativizacijom genocida u Srebrenici, da poštuju odluke međunarodno pravnih subjekata i prestanu da koriste ovaj zločin za dnevnopolitičke svrhe.

"Apelujemo na medije da bez lažne 'patriotske uzdržanosti' objektivno informišu građane o tome kako je u Srebrenici za samo nekoliko dana jula 1995. godine ubijeno više od 8.000 muškaraca bošnjačke nacionalnosti. Pozivamo i obrazovne institucije da reformišu udžbenike kako bi reflektovale gore navedene činjenice", zaključuje se u saopštenju IEP.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи