U susret Građanskom zakonu, stručnjaci traže dužu javnu raspravu

Radna grupa za izradu Građanskog zakonika predlaže da se javna rasprava o nacrtu tog zakona produži za šest meseci, uzimajući u obzir značaj tog projekta. Ukoliko nova vlada prihvati predlog, donošenje Građanskog zakona možemo očekivati najranije početkom 2017. godine.

Za godinu dana rada, predloženo je 1.100 novih i 600 alternativnih zakonskih rešenja i oko 300 izmena i dopuna važećih propisa u oblasti građansko-pravnih odnosa.

Gotovo 1.500 prijava Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu prošle godine govori da treba raditi na poboljšanju ljudskih prava. Treba postići što širi konsenzus javnosti o mnogim zakonskim rešenjima, slažu se stručnjaci i nevladine organizacije.

"Ne vidim potrebu da se žuri, da se nešto prelama preko kolena. Mislim da je pravo vreme da se rokovi malo produže i da se sve moguće opcije odnosno sve moguće alternative razmotre", kaže direktor Instituta za uporedno pravo Jovan Ćirić.

Bojana Selaković iz NVO Građanska inicijativa kaže da bi bilo korisno da se javna rasprava produži, imajući u vidu da su ljudi prethodnih nekoliko meseci zbog izbora i drugih dešavanja, bili fokusirani na neke druge stvari.

Jedna od najbitnijih izmena u Građanskom zakonu jeste to da se uticaj javne vlasti odvoji od građansko-pravnih odnosa i da pravo svojine bude neprikosnoveno.

"Mislimo pre svega na male sopstvenike, jer ako se širi krug malih sopstvenika i priznaju njihova prava, onda ćemo se možda odbraniti i od opasnosti koja nam preti i od monopolista", smatra Miodrag Orlić iz Radne grupe za izradu Građanskog zakona.

Kakav je predlog Građanskog zakona koji je objavljen na sajtu Ministarstva pravde govori podatak da ga već koriste zemlje u okruženju, kažu u Advokatskoj komori učesnici radne grupe.

"Prednacrt koristi se u Makedoniji, Hrvatskoj i u drugim zemljama u kojima se govori i razume srpski jezik kao neki uzor tako da mi možemo biti ponosni na ono što smo do sada postigli", kaže advokat Đurđe Ninković.

Najviše pažnje u javnosti privukli su članovi o surogat majčinstvu, eutanaziji i podršci porodici sa troje dece. Cilj 25 autora, pravnih stručnjaka, jeste da pored zaštite ljudskih prava, u jednom zakonu budu sabrani svi mogući propisi, ugovori i pravne forme koji prate građanina od rođenja do smrti.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. септембар 2024.
25° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи