Koliko je pouzdan i šta sve otkriva poligraf?

U poslednje vreme poligraf je veoma popularna metoda za otkrivanje istine. Mada je proteklih godina bio dostupan isključivo u policiji gde su se testirala teška krivična dela, građani poligraf sve češće koriste i privatni telegraf.

Zadatak ovog poligrafa nedavno je bio da otkrije da li je 70-godišnji deka prevario baku dok su se zabavljali daleke 1968. godine. Ovo je samo jedan od zahteva sa kojima se poligrafisti susreću svakoga dana.

"Najčešće dolaze ljudi koji su imali krađu u firmi pa onda ispituju radnike, često se dešava da radimo poligrafsko testiranje na kućne krađe i na preljube", navodi Stevan Đokić, privatni detektiv u Detektivsko bezbednosnoj agenciji.

Rezultati poligrafa nisu važeći na sudu zbog preciznosti u oko 93 odsto slučajeva. Poligraf se, kažu, ne može prevariti. Građani na vrata detektivskih agencija sve češće zakucaju sa željom da poligraf dokaže istinu. Maloletne osobe uglavnom ne žele da testiraju.

"Poligraf prati disanje, rad srca, frekventnost znojenja, kretanje organizma i to su ti pokazatelji na osnovu kojih mi računamo rezultate. Upoređuju se svi parametri, sva pitanja, pa se to upoređuje sa dva različita logaritma da bi se dobio krajnji rezultat", objašnjava Nikola Novak, poligrafista u detektivskoj agenciji "Anonimusi".

U skladu sa slučajem koji se ispituje sastavlja se i set od sedam do 15 pitanja. U detektivskim agencijama kažu da ni vreme pripreme za poligraf kao ni cena građane ne mogu odvratiti od namere da isteraju istinu.

"Testiranje zavisi od samog slučaja do slučaja, u proseku je od 12.000 do 18.000 ili 20.000 dinara", kaže Đokić.

U Srbiji postoji tek nekoliko iskusnih poligrafista koji rade testiranja. Zbog želje građana da proveravaju i najmanju sitnicu, kažu da će to zanimanje biti još traženije.

"Smatram poligrafsko ispitivanje jednom humanom metodom, 90 odsto ispitanika, a to se pokaže kroz poligrafsko testiranje, nisu u vezi sa inkriminisanim događajem, slučajem, sa krivičnim delom zbog koga se neko dovodi na poligrafsko testiranje", ističe Zoran Luković, instruktor poligrafije.

Često se dešava da klijenti ne dobiju očekivan rezultat, pa se razočaraju. Takav je, kažu, bio slučaj i sa bakom kada ju je poligraf razuverio da ju je nekada momak, a danas suprug, prevario pre više od četiri decenije.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
4° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво