Transparentnost: Ispitati donacije "Jure"

Transparentnost Srbija je, povodom potvrde kompanije "Jura" da je donirala dva automobila Ministarstvu rada, zatražila od vlade, tog ministarstva i Državne revizorske institucije da ispitaju ceo slučaj.

Transparentnost traži od tih institucija da pokrenu postupak za kažnjavanje odgovornih, vrate vozila dobijena mimo zakona i pokrenu postupak za izmenu i dopunu propisa, kako bi se potpunije uredilo pitanje sukoba interesa koji nastaje u vezi sa poklonima koje primaju državni organi.

Kao je navedeno u saopštenju Transparentnosti, Insajder je objavio dopis firme "Jura" koja je potvrdila da je na zahtev Ministarstva rada donirala dva automobila.

Insajder navodi da je donacija data 2013. godine, a mediji su ovu temu otvorili nakon objavljivanja tvrdnji da se u toj firmi koja je od države dobila 25 miliona evra subvencija krše prava radnika i da Inspekcija rada ne reaguje adekvatno.

Zakon o donacijama i humanitarnoj pomoći zabranjuje da se kao donacija dodelju odnosno primaju putnički automobili, kao i usluge, novac, hartije od vrednosti, imovinska i druga prava, navodi Transparentnost.

Ta organizacija naglašava da u tom konkretnom slučaju, ne samo da je prekršeno ograničenje iz Zakona o donacijama već i da postoje i znatno ozbiljniji problemi.

"Prvo, sama situacija u kojoj jedan državni organ traži od privatne firme, koja može biti predmet inspekcijske kontrole, 'donaciju', može predstavljati po svojoj suštini iznudu mita koja se razlikuje od krivičnog dela samo po tome što korist ne stiče pojedinac nego organ. Dodatni element paradoksa unosi činjenica da država na jednoj strani novcem od poreza podstiče investitora, a sa druge strane od tog istog investitora traži vozila koja je trebalo nabaviti iz budžeta", saopštila je Transparentnost Srbija.

Sve i da 'donacija' nije bila iznuđena očigledno bi bilo, kako je navedeno, neprimereno da državni organ prima poklone od firme koju taj isti organ treba da podvrgne inspekcijskom nadzoru (Inspekcija rada, koja je u sastavu Ministarstva).

Budući da aktuelni propisi sadrže samo pravila o sukobu (privatnog) interesa državnih funkcionera i službenika sa javnim interesom o kojem treba da se staraju, a ne i o ovakvim situacijama, Transparentnost Srbija smatra da ta pitanja treba urediti.

Takođe, podseća da je neophodno da se uredi i postupanje javnih funkcionera u vezi sa prijemom poklona.

"Dodatni razlog za uvođenje preciznih zakonskih pravila jeste i činjenica da u nekim slučajevima donacije nose sa sobom i značajne skrivene troškove koji mogu višestruko da nadmaše vrednost poklona, naročito kod proizvoda čije održavanje i povezani troškovi (na primer ažuriranje softvera, servisi, nabavka specifične opreme) su veći od cene osnovnog proizvoda", navedeno je u saopštenju.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
18° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се