Srbiji nedostaje više od 500 skloništa za žene žrtve nasilja

Svaka druga žena u Srbiji imala je iskustvo nasilja u porodici, a jedna od tri žene u Evropi doživljava fizičko ili seksualno nasilje, saopštila je mreža Žene protiv nasilja Evropa, koja je pokrenula evropsku kampanju "Step up!" o pravima žena žrtava nasilja i njihove dece na pristup podršci i zaštiti.

Iz te mreže ukazuju da je nasilje prema ženama i devojkama i dalje najrasprostranjeniji oblik kršenja ljudskih prava i da se može završiti fatalno - procenjuje se da je 2012. godine 47 odsto svih ubistava žena počinio član porodice ili intimni partner.

Ukazuju i da države u kojima žene plaćaju porez ne uspevaju da obezbede zadovoljavajući pristup specijalizovanim uslugama podrške i da je samo 15 od 46 evropskih zemalja obezbedilo specijalizovani SOS telefon, a da u Evropi nedostaje najmanje 47.000 mesta za skloništa za žene.

Prema standardima SE, Srbiji nedostaje više od 500 mesta.

Centri za podršku žrtvama silovanja i seksualnog zlostavljanja ne postoje, a diskriminacija sprečava žene iz višestruko marginalizovanih društvenih grupa da dobiju podršku, poručuju iz te mreže, odakle pozivaju vlasti EU, nacionalne vlade i druge zainteresovane strane u društvu da povećaju investicije da bi se zaustavilo nasilje prema ženama.

Srbija nema podataka o potrebama i uslugama za žene iz višestruko marginalizovanih društvenih grupa.

U naredne dve godine članice WAVE će širom Evrope promovisati prava žena koje su preživele nasilje i njihove dece da dobiju pomoć i zaštitu.

Ta mreža poziva donosioce odluka da aktivno podržavaju prevenciju, osnaživanje i zaštitu žena od nasilja, omoguće pristup specijalizovanim uslugama podrške za sve žene i njihovu decu.

Takođe ih poziva da povećaju dostupnost specijalizovanih usluga podrške u Evropi, naročito ženskih SOS telefona, skloništa i centara podrške za žrtve seksualnog nasilja, kao i da omoguće da nezavisne ženske organizacije, koje stavljaju potrebe i prava žena u središte svog rada, opstanu i unaprede kvalitet usluga podrške.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво