Kontroleri – stručnjaci koji pomažu menadžerima da ostvare cilj

Nekada smo u društvenim firmama imali obavezna odeljenja za plan i analizu. To je preteča kontroling sistema koje sada imaju sve velike kompanije. Kontroleri, kako sada sebe nazivaju, jesu stručnjaci koji prikupljaju sve informacije od koristi rukovodiocima kako bi firma opstala na tržištu i ostvarila profit.

Da li modni detalj menadžera može da bude koristan direktorima konkurentske firme? U nekom trenutku da – jer posao modernih kontrolera je da posle analize mnoštva informacija pomogne svom menadžeru da ostvari ciljeve, pre svega finansijske.

"Imate GPS u kolima, ukucate navigaciju kuda želite da idete i on vam pomaže. Upravo je to ono što radi kontroler u firmama – pomaže menadžeru da ostvari ciljeve. Ti ciljevi su najčešće finansijski i dolaze iz sfere ekonomije. Međutim, mogu da budu i nefinansijski za procese ili ljude", kaže predsednik Međunarodnog udruženja kontrolera Bojan Šćepanović.

Podaci koji se slivaju u neku firmu služe i radi odluke kada promeniti i plasirati novi proizvod ili ideju na tržištu.

"Uber firma u svetu ima taksi vožnju pod povoljnijim uslovima, defakto nema nijedan svoj auto već samo koristi softver i ima mrežu korisnika. Tako su svi zadovoljni, pošto vozač dobija jedan deo, a Uber drugi", kaže Zoran Daljević iz "Atlantik grupe".

Kontrolerima su bitne sve informacije pa čak i one o vremenskoj prognozi. Na primer proizvođači pica u Americi analiziraju i vremensku prognozu jer su primetili da kada je kišno vreme onda su i porudžbine veće. U skladu sa tim angažuju više radnika i kupuju više repromaterijala.

U svetu se svake dve godine dupliraju podaci u svim oblastima, u čemu nam pomažu digitalno informatičke tehnologije. Za bankare svi podaci su važni – od navika plaćanja na bankomatima do komentara na društvenim mrežama.

"Banka treba da stvori uvid u krvnu sliku ili DNK klijenta kako bi prilagodila svoju ponudu ili kako bi na adekvatan način pružila svoju uslugu", kaže Dragan Stokić iz ATOS-a.

U digitalnoj eri ne možemo se više sakriti. Moćni softveri prepoznaju naše navike i kreiraju ponašanje. Ako je za utehu, još veći robovi te digitalne ere su kompanije jer, ako ne slede ta pravila – nestaju sa tržišta.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 10. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом