Stari sudski predmeti - između zakona i gomilanja

Jedan od najvećih problema domaćeg pravosuđa su stari predmeti. Građani na presude i njihovo izvršenje čekaju i više od 10 godina. Zato je Vrhovni kasacioni sud pre dve godine doneo Program rešavanja starih predmeta koji bi trebalo da reši to pitanje i sistem učini efikasnijim, a pravdu dostupnijom.

U prethodnoj godini pred srpskim sudijama bilo je gotovo pet miliona predmeta. Sudovi su 2015. započeli sa gotovo tri miliona predmeta, primili novih nešto više od dva miliona, a toliko i rešili za 12 meseci.

U 2016. godinu pravosuđe je ušlo sa skoro istim bilansom. Drugu godinu zaredom sudije moraju da rešavaju i stare predmete.

"Godinu 2015. završili smo sa negde oko 1,7 miliona starih predmeta od kojih je milion i po starih izvršnih predmeta. Međutim, gro izvršenja se odnosi na komunalne usluge, preko 80 odsto. Kada se te komunalne usluge od ovih milion i 700.000 odbiju, veoma je mali broj koji će sudovi sigurno savladati, jer toliki broj predmeta je balast za sud", rekao je Dragomir Milojević, predsednik Vrhovnog kasacionog suda.

Rešavanje starih predmeta u 2015. bilo je ometano štrajkom advokata, a tamo gde pravni zastupnici nisu obavezni sudovi su ostvarili bolje rezultate.

Tako su apelacioni sudovi smanjili broj starih predmeta za 11 odsto. Osnovni sudovi rešili su četiri odsto predmeta starijih od pet godina, a 12 odsto starijih od 10 godina.

Viši sudovi su rešili tri odsto predmeta starijih od pet godina, a 14 odsto onih koji su u sudskim fiokama duže od decenije.

Efikasnost pravosuđa jedan je od najvažnijih ciljeva na evropskom putu.

"Kad se nečemu posveti dužna pažnja, kada se priđe detaljno, kada se pokaže dobra volja - apsolutno rezultati neće izostati i sad ne mogu, ali do kraja godine biće ostvareni rezultati koji će biti merljivi u značajnim procentima", rekao je Čedomir Backović, šef pregovaračke grupe za Poglavlje 23.

Od maja 2014. godine odredba - a u ovoj godini i Zakon o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, još jedna je mera koja bi trebalo da ubrza rešavanje starih predmeta.

U prva četiri meseca 2016. podneto je gotovo 8.000 žalbi. Građanima olakšanje, sudijama dodatno opterećenje.

"Nema nikakve dileme, sve dok bude postojalo starih predmeta, sve dok bude postojala činjenica da se predmeti ne završavaju u takozvanom razumnom roku, biće i građana koji će se obraćati sudovima da se taj problem reši i manje je bitno koliko će sudovi biti opterećeni tim rešavanjem zahteva za suđenje u razumnom roku, koliko je važno da se ti predmeti reše", kaže Miroljub Tomić iz Visokog saveta sudstva.

Velike nade da će skinuti najveći balast sa pravosuđa nadležni polažu u novi Zakon o izvršenju i obezbeđenju, čija primena počinje 1. jula. Milion i po starih predmeta, uglavnom komunalnih, iz sudske prelazi u nadležnost javnih izvršitelja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи