Romskim porodicama uručeni ključevi za socijalne stanove

Šef kancelarije Evropske unije (EU) u Srbiji Majkl Davenport i predstavnici grada Beograda uručili su ključeve i ugovore za korišćenje 32 socijalna stana romskim porodicama.

Stanovi različitih veličina nalaze se u Mislođinu, u opštini Obrenovac, i dodeljena su na doživotno korišćenje romskim porodicama koje su raseljene iz beogradskog naselja Belvil i ispod Gazele u montažne kuće u Makišu, Resniku, Kijevu i Jabučkom ritu.

Dve zgrade u Mislođinu, u koje su smeštene 32 romske porodice, izgrađene su zahvaljujući donaciji EU vrednosti 575.000 evra, a izgrađene su u roku od 200 dana, dok je grad Beograd obezbedio dozvole za gradnju, uređenje lokacije i povezivanje zgrada na infrastrukturne priključke.

Prilikom uručenja ključeva, Davenport je rekao da su stanovi izgrađeni u okviru projekta "Sagradimo dom zajedno", u okviru koga je do sada stambeno obezbeđeno 110 romskih porodica sa 512 članova.

Prema njegovim rečima, Grad Beograd ima posebnu obavezu da nađe stambeno rešenje za sve građane iz neformalnih naselja, kao i da će EU učiniti sve da kroz projekat pomogne u tome, i to ne samo Romima, već svim ranjivim grupama.

"Projekat finansira EU sa 3,6 miliona evra, u saradnji sa gradom. Znamo da stanari sada žive mnogo bolje i sigurnije. To je osnovni razlog zbog koga je EU odlučila da finansira i nastavak ovog projekta, kako bi još 50 porodica dobilo siguran i bezbedan krov nad glavom", rekao je Davenport.

Sekretarka Sekretarijata za socijalnu zaštitu grada Beograda Nataša Stanisavljević rekla je da je danas značajan dan za romske porodice koje su čekale i pet godina da reše stambeno pitanje.

Prema njenim rečima, zbrinjavanje romskih porodica koje su raseljene iz Belvila i Gazele, bio je najprioritetniji projekat za Beograd, jer su njime zbrinute 32 porodice, odnosno 140 ljudi, od čega 62 deteta.

"U protekle dve godine zbrinuli smo više od 110 romskih porodica. Prošle godine je 12 porodica dobilo stanove na Zvezdari, 15 u Jabučkom ritu na Paliluli, danas 32 porodice u obrenovcu. Ovo pokazuje koliko grad brine o inkluziji Roma", rekla je Stanisavljevićeva.

Dodala je i da je grad preduzeo i određene korake i kada je u pitanju obrazovanje tih porodica i ostvarenje prava iz oblasti socijalne i zdravstvene zaštite i u pribavljanju i izradi ličnih dokumenata.

Predsednik Nacionalnog saveta Roma Vitomir Mihajlović rekao je da je put koji su prošle porodice, koje su danas dobile ključeve stanova, bio težak i trnovit, ali da one zaslužuju ravnopravne uslove za život kao i svi građani Srbije.

"Tražimo veće zaposlenje, stanovanje, obrazovanje, sva prava kao ostali građani. Istovremeno, prihvatamo i sve obaveze", rekao je Vitorović.

Pored prisutnih stanovnika novih zgrada u Mislođinu, predstavnika grada i kancelarije EU u Beoradu, prisutni su bili i predstavnici opštine Obrenovac.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво