Odata pošta ubijenim radnicima RTS-a

U 14 sati i šest minuta, kod spomenika "Zašto?" u Tašmajdanskom parku, položeni venci i odata pošta radnicima RTS-a ubijenim u NATO bombardovanju 1999. godine.

Polaganju venaca su prisustvovali članovi porodice, kolege i prijatelji poginulih radnika kao i ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac, zamenik gradonačelnika Beograda Andreja Mladenović i generalni direktor RTS-a Dragan Bujošević.

Prisutnima se obratio vršilac dužnosti direktora televizije Ilija Cerović a u ime zaposlenih na RTS-u govorio je Dejan Šuković, koji je preživeo bombardovanje.

"Nije to samo velika mrlja na obrazu zapadnog sveta, to je mrlja i na našem obrazu jer smo malo toga uradiloi da to sprečimo. Svih ovih godina, ne samo na ovaj dan, iznova se pitamo ko je kriv, ko su saučesnici, ko krije istinu. Znamo ko ih je ubio ali još ne znamo ko ih je osudio", rekao je Cerović.

Šuković je rekao da "svi zaslužuju da se ovde dođe, da se pobuni". "To kako je biti u toj koži, to bolje da niko ne zna", istakao je Šuković.

Miroslav Medić, brat stradalog Siniše, rekao je da su to bili ljudi koji su časno i pošteno obavljali svoje radne zadatke. "Njihov jedini zadatak je bio da iz ove sada srušene zgrade ode korektna slika i ton u etar. Oni nisu imali nikakav uticaj na uređivačku policiju tadašnjeg RTS-a", naveo je Miroslav.

Pošta radnicima RTS-a poginulim u NATO bombardovanju odata je i noćas u dva sata i šest minuta.

Čelnici NATO-a su tvrdili da je napad bio opravdan, a specijalna komisija Haškog tribunala koja je ispitivala i slučaj bombardovanja RTS-a, nije predložila Tužilaštvu da pokrene krivični postupak.

"Amnesti internešenel" je bombardovanje zgrade RTS-a i ubijanje 16 medijskih radnika označio kao ratni zločin.  

U napadu NATO-a, u noći između 22. i 23. aprila, poginuli su: Jelica Munitlak (27), šminker, Ksenija Banković (27), video-mikser, Darko Stoimenovski (25), tehničar u razmeni, Nebojša Stojanović (26), tehničar u masteru, Dragorad Dragojević (27), radnik obezbeđenja, Dragan Tasić (29), električar, Aleksandar Deletić (30), kamerman, Slaviša Stevanović (32), tehničar, Siniša Medić (32), dizajner programa, Ivan Stukalo (33), tehničar, Dejan Marković (39), radnik obezbeđenja, Milan Joksimović (47), radnik obezbeđenja, Branislav Jovanović(50), tehničar u masteru, Milovan Janković (59), precizni mehaničar, Tomislav Mitrović (61), režiser programa, i Slobodan Jontić (54), monter.

U znak sećanja na poginule, u beogradskom Tašmajdanskom parku, kod zgrade RTS-a, podignut je spomenik "Zašto?", kojim porodice i prijatelji stradalih postavljaju pitanje zašto su oni poginuli.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво