Kome smeta duvanski dim, a kome njegova zabrana

Na Nacionalni dan borbe protiv pušenja, stručnjaci ukazuju na štetne posledice ove navike. Ipak, mnogo češće poslednjih meseci govori se o izmenama zakona koje bi u ovoj godini trebalo dodatno da ograniče pušenje na javnim mestima. Javnost se već podelila, a konačan tekst još nije poznat.

Postojeći Zakon o zaštiti stanovništva od duvanskog dima uticao je se godišnje u Srbiji ukupan broj pušača smanji za 10 000, ali uprkos smanjenju, izloženost duvanskom dimu je i dalje velika, a posledice ogromne.

Više od polovine starijih od 15 godina je svakodnevno izloženo duvanskom dimu.

Srmena Krstev iz Komisije za prevenciju upotrebe duvana rekla je za RTS da je Komisija uradila izmenu i dopunu tog zakona u smislu da je pušenje zabranjemno na svakom radnomi javnom mestu i javnom prevozu, bez ikakvih izuzetaka bez posebnih prostorija.

Kaže da se to odnosi na sve ugostiteljske obejkte koji su dosad bili izuzeti i zbog toga je bilo malo otežano praćenje i primena ovog zakona.

Istakla je da je zakon donesen da zaštiti nepušače od duvanskog dima koji mogu biti neželjeno izloženi duvanskom dimu kao i radnike na radnim mestima koji su ne svojom željom izloženi duvanskom dimu i njima je to profesionalni rizik.

Prema njenim rečima, u suštini taj zakon pre svega, štiti nepušače.

"Međutim, pored toga on ima pozitivne efekte tako da u proseku se smatra da šest odsto pušača ostavi duvan a neki koji nisu istavili duvan ipak smanje broj popušenih cigareta. Mi imao savetovalište za odvikavanje od pušenja, lekari su obučeni da pomognu pacijentima", zaključila je Srmena Krstev.

U Srbiji svakodnevno ili povremeno puši više od 38 odsto muškaraca i skoro 30 odsto žena. Pušenje vodeći faktor rizika u Srbiji, sa svakim dimom pušači udahnu 7.500 hemikalija, desetine kancerogenih supstanci, dim je odgovoran za 13,7 posto izgubljenih godina života.  

 

 

Број коментара 17

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво