U Srbiji deluje 58 kriminalnih grupa

Na teritoriji Srbije deluje 58 kriminalnih grupa različitog nivoa organizovanosti. U MUP-u kažu da je glavna kriminalna aktivnost tih grupa trgovina narkoticima. Načenik Uprave kriminalističke policije kaže da nijedna od njih ne može da ugrozi bezbednost države.

Brojni parametri razvrstali su kriminalne grupe u Srbiji na one visokog, srednjeg i niskog nivoa organizovanosti.

Najmanje je grupa visokog nivoa - deluju na nacionalnom i međunarodnom nivou. Trguju narkoticima, oružjem, odgovorni su i za razbojništva, teške krađe, pranje novca. Prosečna starost članova je 40 godina.

Za razliku od njih, u grupama srednjeg nivoa ima i žena. Oni deluju na nacionalnom nivou i u zemljama u okruženju. Paralelno sa krijumčarenjem droge bave se i nedozvoljenom trgovinom akciznim proizvodima, razbojništvima, teškim krađama, krijumčarenjem ljudi, prosečna starost je oko 38 godina.

Istim krivičnim delima, ali na lokalnom nivou, bave se grupe niskog nivoa. Njihovi pripadnici su još mlađi, a svaki deseti je stranac.

"Mi intenzivno već radimo i pre nego što su one klasifikovane na ovaj način mi smo operativno pokrivali sve grupe koje su potojale tako da nijedna nema takvu snagu da urgozi bezbednost zemljee", kaže Srđan Paskvali, načelnik Uprave kriminalističke polcije.

Sve te grupe su već bile na udaru policije. Tokom prošle godine Služba za borbu protiv organizovanog kriminala podnela je 210 krivičnih prijava protiv više od 400 osoba.

U Srbiji su zaplenili više od 230 kilograma narkotika, a s kolegama u inostranstvu više od tri i po tone. Problem je, kažu u policiji, što kriminalne grupe imaju tendenciju jačanja.

Dejan Kovačević, načelnik SBPOK kaže da pojam organizovanog kriminala predstavlja najveću pretnju društvu i državnom sistemu u celini s tendecijom jačanja u pravcu internalizacije, odnosno međusobne saradnje organizovanih kriminalnih grupa i van granica matičnih država, sa jedinstvenim ciljem koji predstavlja sticanje što većeg bogatstva tj. akumuliranje i ubacivanje prljavog novca u legalne tokove. 

Sve te podatke MUP je sabrao u dokumentu pod nazivom Procena pretnje od teškog i organizovanog kriminala.

"Svaka informacija koja se nalazi u ovom dokumentu je potkrepljena nekim papirom, informacijom ništa nije dato odoka", kaže Srđan Paskvali.

U izradi ovog dokumenta korišćene su informacije iz nadležnih državnih organa, nevladinog sektora, civilnog društva, stručne i akademske javnosti.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво