Читај ми!

Ko predaje veronauku u srpskim školama

Izjava ministra prosvete Srđana Verbića da treba promeniti način na koji se u školama izučavaju veronauka i građansko vaspitanje, te da za te predmete nemamo dovoljno kompetentne i stručne nastavnike, izazvala je polemiku u javnosti. Jedno od pitanja bilo je ko su predavači veronauke u srpskim školama.

Čas veronauke počinje molitvom, ali se u nastavi koriste i savremene metode i tehnologije. Đakon Radomir Marinković kao veroučitelj radi trinaest godina, a među učenicima Sedme beogradske gimnazije jedan je od omiljenih profesora.

Kako kaže, dobrim nastavnikom se ne postaje sticanjem diplome, već je dobar nastavnik neko ko se neprestano usavršava.

"Zbog toga Odbor za versku nastavu dugi niz godina najozbiljnije radi na stručnom usavršavanju veroučitelja", kaže đakon Marinković.

U Srbiji ima oko 2.000 veroučitelja. U eparhiji beogradsko-karlovačkoj radi njih 275, među kojima su i četiri doktora nauka, isto toliko magistara i na desetine onih sa master diplomama.

Dr Dragomir Sando, predsednik Odbora za versku nastavu SPC, kaže da je nastavni kadar više nego obrazovan.

"Na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu izučava se pet pedagoških predmeta i studenti su obavezni da održavaju časove u osnovnim i srednjim školama u Beogradu. Umesto diplomskog ispita imaju stručni ispit gde moraju još deset časova da održe u školi", kaže Sando.

I u beogradskoj nadbiskupiji i Islamskoj zajednici Srbije ponosni su na svoje veroučitelje.

Islamska zajednica ih ima više od osamdeset, a muftija srbijanski Muhamed Jusufspahić kaže da je veroučiteljski kadar IZS školovan i osposobljen za rad sa decom.

"Mi nikada nismo bili u boljoj situaciji nego danas. A u kakvoj smo situaciji bili kada je veronauka uvođena, doprinelo je tome da nam se situacija popravi upravo to što smo imali veronauku u školi", kaže muftija Jusufspahić.

Ministar Verbić ističe da crkve i verske zajednice same biraju svoj kadar i da on nije u skladu sa standardima nastavničke profesije.

"Ono što Ministarstvo ima su spiskovi koje dostavljaju različite verske zajednice. Svaka za sebe, na osnovu sopstvenih kriterijuma, bira veroučitelje. Mi ćemo sistematizovati sve te podatke i sa njima ćemo izaći u javnu raspravu", kaže Verbić.

Javna rasprava o položaju veroučitelja u Srbiji svakako je neophodna, jer ni oni sami nisu zadovoljni svojim statusom u školama. I dalje su među kolegama stranci u zbornicama, nemaju stalni radni odnos i imaju niska primanja.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
22° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се