Читај ми!

Obavljena prva operacija gama nožem u Srbiji

U Nacionalnom gama centru KCS-a, koji je svečano započeo sa radom, izvršena je i prva operacija. Pacijentkinja Snežana Damjanović poručila da je ovo prilika da se pokaže da je svaka bolest pobediva.

Snežani Damjanović (45) iz Beograda u martu je dijagnostikovan kancer pluća, zbog čega joj je odstranjeno desno plućno krilo, međutim, rak je metastazirao na mozak.

Kako je Snežana rekla uoči operacije, ona danas ima priliku da pokaže ljudima da je svaka bolest pobediva i da ne treba da se boje, već da se bore.

"Svaka bolest je pobediva, ako hoćete da se borite i živite, samo treba da budete hrabri. Rak nije bolest od koje se umire", poručila je ova hrabra žena.

Uz podršku porodice i prijatelja, lakše joj je, kaže, bilo da podnese vest o bolesti i da započne proces izlečenja.

"Ja smatram da danas za mene i moju porodicu počinje novi život i da sam zdrava", rekla je Damjanovićeva.

Inače, gama nož se koristi za lečenje pacijenata koji imaju tumorske metastaze na mozgu, a njegova prednost je što se zracima tretiraju samo oboleli delovi, a ne okolno zdravo tkivo.

Tretman gama nožem omogućava da se pacijentima "ne otvara" glava, nije bolan i pacijent dan nakon tretmana može da bude pušten kući.

Prvu operaciju danas obavila doktorka Gordana Gligorijević, neurohirurg, uz podršku čeških kolega. Doktorka je navela da se nada da će Snežani ali i drugim pacijentima tretman gama nožem produžiti život za još mnogo godina.

Kako je objasnila, svaki pacijent pre samog tretmana prolazi kroz pregled konzilijuma, koji procenjuje stanje pacijenta.

Dok je tretman trajao, doktorka je objasnila da samo zračenje traje 17 minuta, u nekoliko faza, a lekari su sa pacijentom koji se nalazi u drugoj prostoriji povezani video i audio komunikacijom.

"Lekari komuniciraju sa pacijentom – da li je dobro i da li nešto nije u redu", objasnila je doktorka Gligorijević.

Doktor Roman Lišček sa Karlovog univerziteta iz Praga kaže da je ova mašina neobično važna za srpsku neurohirurgiju i da će mnogim pacijentima doneti nove mogućnosti lečenja.

"To je minimalno invazivni tretman. Glava ne mora da se otvara, a kod mnogih dijagnoza može da zameni klasičnu hirurgiju. Mi smo u Češkoj za 25 godina na jednoj mašini tretirali 16.000 pacijenata", kaže Lišček.

Nakon što je Vlada Srbije odvojila blizu 460 miliona dinara, a SMATSA (Kontrola letenja Srbije i Crne Gore) donirala još oko 120 miliona dinara, početkom ove godine kupljen je gama nož, aparat koji predstavlja "zlatni standard" u lečenju onkoloških pacijenata i ugovorena je gradnja Nacionalnog gama centra.

Početkom rada Nacionalnog gama centra i korišćenjem gama noža za najdelikatnije neurohirurške zahvate, naši građani su dobili priliku da se u Srbiji leče na najsavremeniji način.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво