"Oko života" u Galeriji RTS-a

Izložba fotografija "Oko života" na kojima su predstavljene osobe obolele od multiple skleroze u njihovim svakodnevnim životnim aktivnostima otvorena je u Galeriji RTS-a. Više od 7.000 osoba boluje od multiple skleroze u Srbiji, dok je na lečenju svega 10 odsto pacijenata.

Izložbu priređenu povodom 40 godina postojanja Društva multiple skleroze Srbije otvorio je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin koji objašnjava da multipla skleroza ne može da se leči, ali da nepažnja, grubost i nerazumevanje društva mogu, prenosi Tanjug.

Navodeći da četiri decenije rada Društva nije malo, ističe da se za to vreme promenilo mnogo toga, odnosno da su neki ljudi saznali ono što nisu znali o toj bolesti, o njenim posledicama, obolelima, ali i o njihovim porodicama.

"Borba za bolji život i bolji položaj obolelih jeste borba za kvalitet života svakoga od nas, jer je uređeno ljudsko društvo koje vodi računa o slabijima zapravo društvo koje vodi računa o svakom svom pripadniku", ističe Vulin.

Kaže i da multipla skleroza nije nešto što može da učini čoveka nevidljivim, niti može čoveku da oduzme pravo da voli, da se bori, živi i učestvuje u svakodnevnom životu.

"Možda ne možemo da lečimo bolest, ali društvo možemo i to od nepažnje, nerazumevanja, bahatosti i nemišljenja o onima kojima je pomoć potrebna", poručuje Vulin.

Prema njegovim rečima, ministarstvo će i ubuduće sarađivati sa udruženjem borići se da projekata bude više, položaj obolelih i njihovih prodica malo bolji, a razumevanje društva veće.

Predsednica Društva multiple skleroze Srbije Jasmina Brajković ističe da je cilj da se skrene pažnja javnosti na oko 7.000 obolelih i da se unapredi kvalitet njihovih života.

Upozorava da osobe sa multiplom sklerozom u Srbiji nisu lečene u skladu sa zvaničnim preporukama.

"Veoma mali broj je na prvoj liniji odbrane, odnosno interferonskoj terapiji. Danas se u Srbiji interferonom leči manje od 10 odsto obolelih", objašnjava Brajković.

Dodaje da se veliki broj obolelih leči tom terapijom zahvaljujući donacijama Farmaceutskih kuća.

Ocenjujući da je malom broju obolelih dostupna standardna terapija ističe da se nijedna osoba obolela od multiple skleroze ne leči drugom generacijom lekova koji bitno usporavaju progresiju bolesti.

Kaže da je problem i aspekt rehabilitacije koji nije dobro organizovan, ali i zapošljavanje osoba sa invaliditetom.

Brajkovićeva dodaje da se zakon koji reguliše tu oblast slabo ili nikako ne primenjuje.

Izložba autora Ivana Zupanca i Dejaan Živadinovića biće otvorena do 17. oktobra.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи