Do 2010. prva javna banka matičnih ćelija u Srbiji

Prva javna banka matičnih ćelija u Srbiji trebalo bi da se otvori do 2010. godine, rečeno je na međunarodnom naučnom skupu "Regenerativna medicina u 21. veku" u Beogradu. Matične ćelije koriste se u lečenju mnogih teških bolesti.

Ministra zdravlja Tomica Milosavljević rekao je da je procedura uzimanja matičnih ćelija iz pupčanika veoma jednostavna. Trudnice će potpisivati odobrenja da posle porođaja daju posteljicu i pupčanik iz kojih se vade ćelije.

Lekari bi trudnicama trebalo da objasne mogućnosti i značaj primene matičnih ćelija, kao i da se radi o skupoj proceduri koje bi trebalo da bude dopunska usluga u zdravstvu, kazao je Milosavljević.

Za sada na našem tržištu postoje samo privatne banke koje ćelije iz pupčanika čuvaju u inostranstvu za nadoknadu od oko 2.000 evra.

Matičnim ćelijama izdvojenim iz krvi pupčane vrpce tretiraju se bolesti krvi (leukemije), imunološke bolesti, bolesti centralnog nervnog sistema i metaboličke bolesti, rekla je doktorka Mima Fazlagić i dodala da se "neke od tih bolesti mogu izlečiti matičnim ćelijama, a kod drugih se može poboljšati stanje pacijenta tretmanom matičnim ćelijama".

Projekat "Stvaranje uslova za transplantaciju matičnih ćelija hematopoeze kod dece", koji uključuje i otvaranje banke matičnih ćelija iz pupčanika, odobrilo je Ministarstvo zdravlja pre nekoliko godina, a ove godine je za to obezbeđeno oko 11,1 miliona dinara.

Činjenice o matičnim ćelijama su naučcnicima odavno poznate, ali se tek poslednjih decenija one koriste za raznovrsne tretmane i lečenja, a ovaj napredak u medicini je omogućen razvojem tehnologija za bezbedne procese izdvajanja, zamrzavanja, odmrzavanja i aplikacija.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
4° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво