Читај ми!

"Parada u četiri zida"

Skup "Parada u četiri zida", održan umesto zabranjene Parade ponosa, završen je protestom ispred zgrade beogradskog Medija centra. Organizatori su sledeću paradu najavili za 28. septembar 2013. godine. Događaj su obezbeđivale jake policijske snage.

Članovi Organizacionog odbora ovogodišnje "Parade ponosa" danas su okončali okupljanja u "četiri zida", tako što su seli na stiropore ispred zgrade Medija centra na Terazijama.

Uz zastave duginih boja koje simbolizuzuju LGBT pokret, oni su pokazali i transparent sa brojevima 28. septembar 2013. za kada su najavili sledeću paradu ponosa.

Član Organizacionog odbora Boban Stojanović izrazio je nadu da će vlast do naredne godine omogućiti pripadnicima LGBT populacije "šetnju od 970 koraka", jer im je, kako je rekao, danas bilo onemogućeno čak i da izađu na trotoar ispred zgrade Medija centra..

On je izrazio sumnju da je održavanje "Parade ponosa" u Beogradu ovog puta sprečeno u saradnji državnih institucija i militantnih grupa.

Prethodno su organizatori "Parade ponosa" na konferenciji za novinare saopštili da su premijeru i prvom potpredsedniku vlade uputili zahteve za razgovor o svim stvarima, a ne samo o organizaciji Parade, koje muče LGBT populaciju u Srbiji.

Goran Miletić iz Organizacionog odbora "Parade ponosa" rekao je da su i od sudija Ustavnog suda tražili da se oglase, jer su zabranu održavanja Prajda 2009. godine proglasili neustavnom.

Konferenciji su, pored velikog broja predstavnika nevladinih organizacija, prisustvovali domaći i strani aktivisti, a organizatori i njihovi gosti su poručili da otkazivanje Parade predstavlja veliko razočarenje i da je time vlada pala na prvom testu kada su u pitanju ljudska prava.

"Evropska unija neće prihvatiti nejednakost i homofobiju, jer društvo treba da bude utemeljeno na tim principima", poručila je švedska ministarka za evropske poslove Birgita Olson.

Ona je istakla da svi treba da imaju pravo da ustanu ponosno i kažu šta su i dodala da je razočarana zbog zabrane "Parade ponosa".

"Prajd je zabranjen u jednom evropskom gradu i to predstavlja diskriminaciju. To nije Evropa u kojoj želim da živim", rekla je Olson i pozvala sve političare da izađu iz zabrana netolerancije. Ukazujući da se vremena menjaju svuda, pa i u Srbiji, ona je istakla da je pristalica proširenja EU, ali da to podrazumeva i određene obaveze kada su u pitanju ljudska i manjinska prava, sloboda okupljanja i govora.

"Obaveza vlade u Srbiji je da ispuni svoje obaveze kada su u pitanju ljudska prava", rekla je Olson.

Poslanik Evropskog parlamenta Holandije Marija Kornelisan je rekla da je održavanje "Prajd vika" velika pobeda za LGBT zajednicu u Srbiji i da treba da i dalje šalju poruku da neće biti ućutkani, već da su sve vidljiviji.

Ona je istakla da je zabrana Parade veliko razočarenje, da je vlada time "odlučila da pobede huligani i da nije uspela da položi prvi test".

Kornelisan je članovima Organizacionog odbora predala pano sa likovima ljudi koji su virtuelno podržali održavnje Prajda.

Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer je poručio okupljenima da niko ne sme da im zabrani pravo na okupljanje i da je frustrirajuća činjenica da, umesto da po lepom vremenu prošetaju ulicama, moraju da Paradu održe u zatvorenom prostoru.

Na početku konferencije prisutni su minutom ćutanja odali počast direktoru Beogradskog centra za ljudska prava prof. dr Vojinu Dimitrijeviću koji je preminuo juče, a istaknuto je da je njegovom smrću Srbija izgubila velikog borca za građansko društvo, ljudska prava i pravnu državu.

Skup su obezbeđivale jake policijske snage, od kojih su neki policijci bili i sa opremom za razbijanje demonstracija.

Učesnici Prajda, koji su seli na stiropor ispred ulaza u Medija centar, preneli su novinarima i da im policija nije dozvolila da izađu na ulicu.

 Ministarstvo unutrašnjih poslova zabranilo je u četvrtak održavanje Parade ponosa i svih skupova koji su bili zakazani za danas, a organizatori Prajda najavili su da će se zbog te odluke obratiti Ustavnom sudu.

Srpske vlasti zabranile su Paradu i prošle godine, a 2010. godine Parada ponosa završila se sukobima između policije i ultrnacionalističkih grupa u kojima je povređeno 150 ljudi.

Број коментара 25

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво