Dostojno sahranjivanje mrtvorođenih beba

Sahranjivanje tela 30 mrtvorođenih beba u Kruševcu omogućeno Odlukom gradske skupštine. Proceduru će pratiti opširna dokumentacija, a troškove će, ako ih ne plate roditelji, snositi grad.

Dopuna Odluke o grobljima i sahranjivanju, koju je usvojila Skupština grada Kruševca, omogućiće da se tela 30 mrtvorođenih beba smeštenih u zamrzivačima Zdravstvenog centra, dostojno sahrane na gradskim grobljima, rečeno je danas u Zdravstvenom centru Kruševac.

"Tela mrtvorođenje dece čuvaju se od 2007. godine u zamrzivačima Zdravstvenog centra jer je tada rešenjem republičkog zdravstvenog inspektora onemogućeno da se tela beba i delovi ljudskog tela odstranjeni prilikom amputacija transportuju u spalionicu Kliničkog centra Kragujevac, što je do tada činjeno", rekao je agenciji Beta pomoćnik direktora Zdravstvenog centra za pravne poslove Živorad Trifunović.

Trifunović je rekao da se sa problemom sahranjivanja mrtvorođenih beba, čija tela iz nekog razloga roditelji nisu želeli da preuzmu, Zdravstveni centar u Kruševcu suočava još od 2005. godine, od kada je Zakonom o zdravstvenoj zaštiti ta obaveza preneta na zdravstvene institucije.

Od 2007. godine, prema njegovim rečima, traju pokušaji Zdravstvenog centra da Opština, odnosno grad Kruševac obezbede normativne uslove za sahranjivanje beba na gradskim grobljima.

"Inicijativu smo upućivali svim nadležnim organima, Opštinskom, odnosno Gradskom veću i Javnom komunalnom preduzeću, da na gradskom groblju izdvoje parcelu za te namene, a naša upornost se konačno isplatila", rekao je Trifunović.

Dopunom Odluke o grobljima, usvojenom na poslednjoj sednici Skupštine, utvrđeno je da, ukoliko roditelji mrtvorođene bebe nepreuzmu telo najkasnije u roku od pet dana, Zdravstveni centar obaveštava Javno komunalno preduzeće.

To preduzeće potom, uz prateću dokumentaciju i u prisustvu komisije, obavlja sahranu na posebno određenoj parceli na groblju o kojoj je dužno da vodi evidenciju.

Komisija sačinjava zapisnik o obavljenoj sahrani, a ukoliko roditelji odbiju da plate, troškove sahrane snosi Grad.

"Na taj način stavlja se tačka na bilo kakve sumnje vezane za krađu beba, jer se čitava procedura od trenutka porođaja do sahranjivanja prati odgovarajućom dokumentacijom, pa se u svakom trenutku može izvršiti ekshumacija i DNK analizom utvrditi identitet deteta", kazao je Trifunović podsećajući na aferu koja je 2000. godine potresala Srbiju.

U kruševačkom Zdravstvenom centru prošle godine je rođeno 1.808 beba, od kojih je sedam bilo mrtvorođenih.

Zaposleni u tom centru kažu da se ta brojka kreće u okviru proseka na nivou Srbije.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво