petak, 10. sep 2010, 07:30 -> 08:19
Dani bureka u Nišu
Počeli "Dani bureka" u Nišu. Pored tradicionalnih vrsta bureka, organizatori najavljuju i burek od ribe. Očekuju se gosti iz Bugarske, Makedonije i Grčke.
U Nišu su počeli šesti "Dani bureka", koji će trajati do nedelje, gde se očekuje dolazak od 12 do 15 pekara, a najavljeni su i gosti iz Grčke, Bugarske i Makedonije.
Posetioci će moći da probaju burek, a organizatori najavljuju i burek od ribe.
Prvi zapis o bureku u Nišu datira iz 1498. godine, pa se smatra da je taj grad prvo mesto u Srbiji gde se pripremao burek.
Po tom zapisu, prvi buregdžija u Nišu bio je Turčin Mehmet Oglu, koji je mesio burek po propisima koji su važili u celoj tadašnjoj Turskoj državi.
Propisi su nalagali odredenu debljinu kore i vrstu materijala koji je morao da zadovoljava stroge kriterijume kvaliteta.
Na Buregdžijadi u Nišu, održanoj 2007. godine, napravljen je burek težak skoro 100 kilograma, prečnika dva metra.
Taj burek nalazi se u Ginisovoj knjizi rekorda kao najveći ikada napravljen.
