utorak, 07. feb 2012. | Izaberite pismo: Ћирилица



 

Naslovna > Vesti > Društvo > Eva Ras bez porodične penzije

četvrtak, 02. sep 2010, 07:14 -> 08:51

Eva Ras bez porodične penzije

Glumica i pisac Eva Ras ostala je bez porodične penzije od 18.500 dinara jer je dodatno zarađivala za život. Nema prava ni na Nacionalnu penziju, jer je umesto starosne uzela porodičnu. U PIO fondu kažu da je sve urađeno po zakonu.

Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju kaže da ili radiš ili primaš porodičnu penziju. I jedno i drugo, ne može. Eva Ras se sada bori za promenu zakona, jer kako kaže, onima koji primaju porodičnu penziju uskraćeno je Ustavom zagarantovano pravo na rad.

Izjave Eve Ras i Vladana Stankovića

"Ja imam 70 godina, sahranila sam celu svoju porodicu. Mogu da dam svoj život za Srbiju i da ne začepim usta i da govorim protiv tog zakona dok se taj zakon ne promeni", rekla je glumica Eva Ras.

Zadužbina Petar Kočić Beograd-Banja Luka i kolege Eve Ras poslali su peticiju kojom traže od nadležnih da pomognu glumici. Na društvenoj mreži "Fejsbuk" postoji grupa pod nazivom "Pravda za Evu Ras", sa oko 20. 000 članova.

U PIO Fondu kažu da je vlada u junu usvojila i u skupštinsku proceduru uputila Predlog izmena i dopuna zakona o penzijsko invalidskom osiguranju.

"Predviđeno je da se uzme u obzir da do određene granice primanja korisnika porodične penzije do određenog limita se ne bi obustavila prodična penzija. Radi se o nekih, kako je to predviđeno zakonom, 50 posto najniže osnovice doprinosa", rekao je Vladan Stanković iz PIO fonda.

Dok izmene ne stignu na dnevni red, važeći zakon predviđa da se porodična penzija po automatizmu ukida u periodu u kojem korisnik ima dodatne prihode, za koje poslodavac uplaćuje doprinos.

1
komentari broj komentara 15 | cwpošalji komentar
(ponedeljak, 13. sep 2010, 00:35)
anonymous [neregistrovani]
opošalji odgovor

podrška Evi Ras

Sramota je to što se radi knjževnici i glumici Evi Ras i porodicnim penzionerima.Zakon je nečovečan,podrska Evi u borbi protiv "demokratskih"zakona.Jelena i Velibor iz Beograda

1
(petak, 03. sep 2010, 10:41)
anonymous [neregistrovani]
opošalji odgovor

svašta

Pa ako mogu političari da primaju penziju i poslaničke i druge kojekakve dodatke i stignu do 220.000 din.kao Mićunović, zašto ne može i Eva Ras da dobije samo 18.500 porodične penzije ???

1
(petak, 03. sep 2010, 06:38)
anonymous [neregistrovani]
opošalji odgovor

Podrska Evi Ras

Puna podrska Evi!Ukinite vec jedamput zastarele zakone.

1
(četvrtak, 02. sep 2010, 22:34)
anonymous [neregistrovani]
opošalji odgovor

Ovo je Srbija

nemojte usporedjivati Srbiju sa normalnim svetom.
Niti je bila, niti ce biti.

1
(četvrtak, 02. sep 2010, 20:07)
nezakoniti zakon [neregistrovani]
opošalji odgovor

sve naopako u Srbiji

Porodicna penzija je stecena radom clana porodice i obaveznim uplacivanjem u penzioni fond po zakonima koje je drzava propisala. Ne moze drzava sada da kaze da u ovaj fond nije uplacivano zato sto prezivali clan porodice ima druge prihode. Doduse, moze i to da kaze, ali je to zloupotreba drzave i zakona, ako takav zakon stvarno imaju. Srbija treba da ide na evropski sud zbog ovakvog zakona, i Eva treba da tuzi takvu drzavu Srbiju. Ako Evropa stvarno zeli Srbiju u EU, daleko bi korisnije bilo da ona kontrolise zakone koje Srbija ima, nego sto brine o tome kakve rezolucije Srbija pise.

1
(četvrtak, 02. sep 2010, 19:52)
LJ.S. [neregistrovani]
opošalji odgovor

pobrkani loncici.

U drzavi Srbiji su, nazalost, vrlo cesto pobrkani loncici.
Pravo na penziju se ostvari kao pravo po odredjenim osnovama (godine staza, zivota, preuzimanjem od preminulog bracnog druga i slicno), kao i u vecem delu civilizovanog sveta, pa i u Srbiji.
Pravo na rad je opet sasvim posebno pravo i jedno drugo apsolutno nebi smelo da iskljucuju!
Apsurd je da neko ko hoce svojim radom da se dotira, da bi ziveo pristojno i dostojno coveka, za to bio kaznjavan?
Svi ti srpski nelogicni zakoni samo teraju ljude da se snalaze na drugi nacin, izbegavajuci zakon, koji takav kakav je, potstice rad na crno i sivu ekonomiju.
Spora i nesavremena birokratija samoj sebi stavlja noz pod grlo.
Umesto da samo dodatno oporezuje prihode, na koje se, u slucaju penzionera, nebi zaracuvali doprinosi za penziono osiguranje na koje je vec ostvareno pravo, kao sto se to radi u normalnim drzavama.
U Kanadi ljudi rade dokle god to oni hoce. Niko ih ne tera da idu u penziju kada su se stekli odredjeni uslovi za to, niti im zabranjuje da rade posle odredjenih godina, niti im se oduzima penzija zato sto rade i pored toga sto primaju penziju.
Na kraju godine se samo prijave ukupni prihodi i na ukupan prihod se placa porez na dohodak.
Pa kome se isplati da radi, on radi, a ko nece, on zivi na socijali.
Srecno Eva.
Hrabre, ponosne i uporne zene mogu da promene uparlozenu sredinu i birokratke navike koje nikome nisu od koristi.

1
(četvrtak, 02. sep 2010, 18:30)
tv [neregistrovani]
opošalji odgovor

pitanje

A kako PUPSOVCI rade i primaju penzije?

1
(četvrtak, 02. sep 2010, 17:14)
anonymous [neregistrovani]
opošalji odgovor

razlika

razlika u odnosu na prethodni komentar: sva penzijsko osirugarajuća društva rade na principu inestiranja novca. Uložiš pare a neko ih "okreće" pa ti za 30+ godina vrati sa kamatom. To se zove penzijsko i sl. ali je realnije reći investiranje.
PIO u Srbiji ima mnoge propuste ali i loše zakonodavstvo. Podržavam Evu !!!

1
(četvrtak, 02. sep 2010, 16:05)
joco [neregistrovani]
opošalji odgovor

Razlika

Ima razlika izmedju penziskog sistema u EU i kod nas koi nismo u EU a mislim na ostale balkanske zemlje. Slovenija je u EU pa ne moze da radis i da primas penziju. Radi se o jedan sistem koi je radzen za socijalnom bazom. Mi placamo, da bi nasi stari uzeli penziju, dok u EU placas, stedis i na kraju uzmes ono sto si zastedio. Ono sto radi sad Croacia Osiguranje, Grawe i ostali to je osiguranje gde nakon 25-30god. imas pravo da izmes penziju, i to bez obzira na toa sto hoces da radis. U ovaj sistem...drzavni...ako radis, placas pridones, i uzimas penziju grug na finansiranje se zatvara...a nezaposlenost se povecava.

1
(četvrtak, 02. sep 2010, 15:29)
anonymous [neregistrovani]
opošalji odgovor

SVASTA

Nalazim se na privremenom radu u inostranstfo. Na zapadu dali si dobio staracku penziju ili familjarnu to bez daljega imas svoje pravo da radis dok kod nas prvi put da cujm taj glupost.Recimo ja sam poljoprivednk i steknem penziju kaki opkolnos bi bio.Da radim dalje znci gubim penziu a i netreba raditi makar cuvati ovce ili napustiti familiju i postati kafanski domacin.TO JE NEPRAVDA ?.

1
1