Читај ми!

Pismo o obavezama Hrvatske

Evropski parlament ne treba da odobri potpisivanje Ugovora o pristupanju Hrvatske EU, sve dok Hrvatska ne ispuni preuzete obaveze iz sporazuma o sukcesiji, smatra Koalicija udruženja izbeglica.

Predstavnici izbegličkih udruženja predali su otvoreno pismo šefu političkog odeljenja Delegacije Evropske unije u Srbiji Tomasu Njoki u kome apeluju da Evropski parlament ne odobri potpisivanje Ugovora o pristupanju Hrvatske EU sve dok Hrvatska ne ispuni preuzete obaveze iz sporazuma o sukcesiji.

Aneksom "Ge" Bečkog sporazuma o sukcesiji "garantuje se povratak imovinskih i stečenih prava koje su oštećeni građani imali na dan 31. decembra 1990. godine", precizirao je Predsednik Koalicije udruženja izbeglica Miodrag Linta.

Linta je rekao da se u pismu navodi da je Hrvatska izbeglim i prognanim Srbima, pod pritiskom međunarodne zajednice, vratila deo oduzete imovine i obnovila deo porušenih kuća.

Međutim, dodao je on, velikom broju izbeglih i prognanih Srba i oštećenim građanima Srbije još nije obezbedila mirno uživanje svoje imovine i stečenih prava.

Prema njegovim rečima, to se odnosi na kuće, stanove, poslovne prostore, privredne objekte, poljoprivredno, šumsko i građevinsko zemljište, pokretnu imovinu, novčanu štednju u bankama, zaostale, a dospele penzije, kao i nepriznavanje prava u procesu privatizacije.

Linta podseća da je Hrvatski sabor ukinuo član 140. Zakona o obligacionim odnosima koji je omogućavao naknadu štete za uništenu, oštećenu ili nestalu imovinu.

U proteklih 16 godina, desetine hiljada izbeglih i prognanih Srba su pokušali da povrate svoja nezakonito oduzeta imovinska i stečena prava pred sudovima Republike Hrvatske.

Većina njih je vodila ili vodi postupke po pet, 10 i više godina, ali bez rezultata, iz čega se jasno može zaključiti da hrvatski sudovi nisu pokazali nezavisnost, nepristranost, profesionalnost i odgovornost u zaštiti dela građana Hrvatske koji su izbegli i prognani iz svojih kuća i stanova. To je jedna od obaveza zvaničnog Zagreba koja stoji u Poglavlju 23 - "Pravosuđe i ljudska prava", navodi se u pismu.

Linta je rekao da su predstavnici izbegličkih udruženja zatražili podršku EU u stavu da se na konferenciji ministara spoljnih poslova Srbije, Hrvatske, BiH i Crne Gore, koja će se održati 7. novembra u Beogradu, na temu izbeglištva, vlasti četiri države obavežu da u što kraćem roku otvore dijalog i postignu dogovor o sprovođenju Aneksa "Ge" Bečkog sporazuma o sukcesiji.

On je dodao da se Njoki obavezao da će pismo proslediti Briselu i izrazio nadu da će ono biti predmet razgovora šefa Delegacije EU u Srbiji Vensana Dežera sa ambasadorima zemalja članica EU u Srbiji.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 07. мај 2024.
18° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара