Episkopski savet SPC u Crnoj Gori: Spremni na razgovor, uz uvažavanje

Episkopski savet Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori saopštio je da je spreman da razgovara o Zakonu o slobodi veroispovesti ali na, kako je naveo, način koji će potpuno uvažavati obe strane u dijalogu.

"Ukoliko crnogorske vlasti smatraju da mogu samostalno da nameću teme i rješenja, kao što su to ranije radili i danas čine, pozivajući na dijalog samo o primjeni Zakona - sa pravom ćemo smatrati da se radi o fingiranju poziva za dijalog, što će biti odgovornost Vlade", navodi se u saopštenju Saveta, prenosi RTCG.

Kažu da je pravoslavna crkva zainteresovana da Crna Gora u svom pravnom sistemu ima najbolji mogući zakon koji uređuje pitanja vjerskih sloboda i pravnog položaja verskih zajednica.

Episkopski savet SPC u Crnoj Gori danas u Nikšiću održao je sednicu u proširenom sastavu, kojoj su prisustvovali i članovi pravnog tima za izradu inicijative za ocenu ustavnosti, kako navode, "diskriminatornog Zakona o slobodi vjeroispovijesti".

U saopštenju MCP se navodi da je konstatovano da je tekst inicijative doveden u završnu fazu nakon što su obavljene ozbiljne konsultacije sa najširim krugom pravnih stručnjaka.

"Razmatrano je i preduzimanje drugih pravnih mjera koje bi predupredile i otklonile štetne posLedice ovog zakona, ne samo po Crkvu, nego po sveukupno crnogorsko društvo", navodi se u saopštenju.

Ističu i da se Episkopski savjet upoznao i sa pravnim aktivnostima koje su dosad Patrijaršija i Sveti Sinod preduzeli u cilju pravnog osporavanja zakona.

"Zbog velikog interesovanja javnosti u pogledu razloga zbog kojih inicijativa još nije podnesena Ustavnom sudu od strane Crkve, slobodni smo da javnost obavijestimo da u skladu sa odredbom čl. 36 tč. 3 Zakonom o Ustavnom sudu, taj sudski organ, može i sam pokrenuti postupak ocjene ustavnosti pravnih akata, osobito imajući u vidu jedan broj očigledno neustavnih odredbi ovog zakona, i to, prije svega, onih koji se tiču istorijski stečenog pravnog subjektiviteta Crkava i vjerskih zajednica i neprikosnovenosti prava njihove svojine. Kako je najavljeno, inicijativa će biti podnesena u najskorije vrijeme", piše u saopštenju Episkopskog savjeta SPC u Crnoj Gori.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво