Incko u Savetu bezbednosti osudio negiranje genocida

Na sednici Saveta bezbednosti u Njujorku, visoki predstavnik Ujedinjenih nacija za Bosnu i Hercegovinu Valentin Incko podneo je izveštaj o sprovođenju mira u BiH. Valentin Incko je rekao da su koren zastoja u BiH tri najveće nacionalne stranke – Savez nezavisnih socijaldemokrata, Stranka demokratske akcije i Hrvatska demokratska zajednica.

U zdanju na Ist Riveru podnet je 56. izveštaj o stanju sprovođenja mira u Bosni i Hercegovini. Incko je naglasio da se strane u BiH ne slažu o temeljnim aspektima Ustava Bosne i Hercegovine.

Incko je osudio govor separatizma za koji je rekao da dolazi iz Republike Srpske (RS), kao i deklaraciju SDA o uvođenju republike BiH ocenivši ovaj potez kontraproduktivnim.

Pozvao je parlament BiH da usvoji zakone o negiranju genocida i veličanja osuđenih ratnih zločinaca i najavio da će se u tom smislu u narednom periodu više angažovati.

"Sadašnji trendovi i različite političke izjave svakako govore o tome da postoje napori da se odustane od reformi. Ono što je najviše za osudu jeste revizionizam istorije ili negiranje genocida. On je počinjen u Srebrenici 1995. godine i ništa i niko ne može da promeni tu činjenicu", rekao je Incko.

On je rekao i da je posebno zabrinut zbog nedavnog prestrojavanja nekih policijskih snaga u BiH i ocenio da bi te formacije, ako im se daju duge cevi i druga vojna oprema, imale destabilizirajući efekat na bezbednost zemlje.

Ruski ambasador Vasilij Nebenzja ocenio je da su Inckove aktivnosti pristrasne, pa je ponovo zatražio zatvaranje Kancelarije visokog predstavnika.

Nebenzja je optužio Incka da Srbe i Hrvate proziva za antidejtonske aktivnosti, a da su Milorad Dodik, srpski član Predsedništva BiH, i Dragan Čović, predsednik HDZ BiH, javno iskazali privrženost miru i dejtonskim principima.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво