Brusilicom protiv sunca Vergine

Skopske javne službe počele su uklanjanje simbola sunca Vergine sa svih javnih mesta u makedonskoj prestonici. Prve su stradale šahte, a očekuje se da uskoro ovaj simbol nestane sa svih javnih površina u Severnoj Makedoniji.

Uklanjanje sunca Vergine sa javnih površina deo je Prespanskog dogovora, kojim su Skoplje i Atina okončali skoro tri decenije dug spor oko imena Makedonije, što je otvorilo vrata daljim evro-atlantskim integracijama ove države.

Prve su "stradale" šahte u Skoplju, sa kojih su radnici gradskih službi brusilicama uklonili sunce Vergine.

Nedugo posle proglašenja nezavisnosti, Makedonija je na zastavi imala zvezdu ili sunce Vergine, simbol antičke Makedonije, koji se doduše u plavo-beloj kombinaciji nalazi na zastavi Grčke Makedonije.

Taj simbol je 1995. godine, pod pritiskom Grčke, zamenjen makedonskim suncem.

Kompromisna verzija ovog sunca nalazi se na spomeniku Aleksandru Makedonskom u Skoplju i na pločnicima nekoliko gradova u Severnoj Makedoniji. Poslednjih godina, viđan je samo kao deo scenografije tokom protesta opozicionog VMRO-DPMNE.

 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво