Sećanje na žrtve "Oluje" – komemoracija u Donjem Lapcu, parastosi u crkvama

U organizaciji Srpskog nacionalnog veća, uz učešće Incijative mladih za ljudska prava, u Donjem Lapcu u Hrvatskoj održan je komemorativni skup u spomen na ubijene i nestale tokom akcije "Oluja". Parastos stradalima služen jutros i u selu Markovcu u okolini Knina, kao i u drugim crkvama.

Ispred spomenika civilnim žrtvama stradalim u Donjem Lapcu okupljenima se obratio načelnik općine Ilija Obradović zatraživši minut ćutanja za žrtve. Kazao je da hrvatsko društvo ne sme dozvoliti da ga žrtve dele.

"Umesto tih raznih podela ja bih pozvao sve one koji to koriste u dnevno-političke svrhe, da tu energiju podela preusmerimo u energiju progresa i da vidimo kako možemo ove naše povratničke, ruralne sredine vratiti i pokrenuti. Svakim danom nas je ovde sve manje, naša sela izumiru", rekao je Obradović.

Nikola Puharić, programski direktor Incijative mladih za ljudska prava, rekao je da ne govori samo u svoje ime i u ime Inicijative, već i u ime svih onih koji su potpisali "peticiju za ispriku žrtvama Oluje i njihovima obiteljima".

Istakao je da je potrebna velika saradnja po pitanju ostvarenja pravde i prava. Poručuje i da je važno procesuirati zločine koji su se desili. 

"nasledilis mo društvo podela a cilj nam mora biti izgradnja odgovornog društva", naveo je Puharić. 

Predsednik SNV-a Boris Milošević rekao je da u državnom službenom narativu nema mesta za srpske žrtve Oluje.

"Ja ne posedujem istinu o Oluji, ali znam da država tada nije sprečila pljačku već je pokrivala grabež. Nema tadašnjeg načelnika, gradonačelnika ili župana koji nije potpisao neki papir kojim je pokrio odnošenje svega što se moglo natovariti i odneti", naveo je  Milošević.

Parastos u Markovcu 

Parastos stradalima je služen jutros u selu Markovcu u okolini Knina. U Crkvi Sveti Ilija okupilo se na desetine Srba povratnika u te krajeve, a mnogi od njih došli su iz Srbije, ali i inostranstva.

O trenucima kada su morali da beže pred naletom hrvatske vojske, svedoče neki od meštana.

"Jedno veče kad sam došao u kuću imao sam šta videti, sva svetla su bila upaljena, ko je god imao traktore, sve je bio spremno za krenuti, a topovi su tukli celi dan u okolinu Knina. Ponekad je veliki strah ušao u mene", priča Đorđe Grubnik, povratnik u selo Markovci.

Izbeglica iz Markovca Đuro Lekić kaže da je osećaj bio neopisiv.

"Nije bilo prijatno, normalno. Niti znaš gde ideš ni kuda ideš, s kojim ciljem idemo. To je ono bilo", dodaje Đuro.

"Ja se danas tužno osećam kad dođem ovde, zato što mi je uvek prisutno pet ili šest ljudi koji se nisu našli. Tih dana sam jako tužna radi njih. Tužna sam ja i radi nekih mojih prijatelja katolika koji su poginuli, ja imam dosta, mislim živela sam, išla sam u školu, živela sam u tom nekom okruženju gde su bili i jedni i drugi", priča Danka Rapo iz Knina. 

Parastosi su služeni i u drugim pravoslavnim crkvama u Hrvatskoj.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво