Uz Plenkovića i Grabar Kitarović u igri za vodeće pozicije EU institucija

Belgijski dnevni list "Soar" u velikom tekstu o mogućim rešenjima za čelna mesta evropskih institucija, uz hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, ali i na iznenađenje mnogih pominje i aktualnu hrvatsku predsednicu Kolindu Grabar Kitarović.

Na ovu informaciju (još) nema zvanične reakcije Kolinde Grabar Kitarović ni iz njene kancelarije, no njoj bliski krugovi podsećaju kako se istorija ponavlja, preneo je hrvatski N1.

"Slično je bilo pred poslednje predsedničke izbore: te sjajna ponuda u NATO savezu, te još bolja u UN. A istina je da je imala neke ponude tokom celog mandata, no ipak ih je dosad redovno odbijala. Jednostavno je uvek znala reći da joj je Hrvatska na prvom mestu", tvrde prijatelji i poznanici aktualne predsednice.

Podsetimo, belgijski dnevni list navodi da Kolinda Grabar Kitarović ima solidno ministarsko iskustvo.

Bila je pomoćnica glavnog sekretara NATO-a, te je predsednica Hrvatske od 2015. godine.

Soar piše da bi oko Grabar Kitarović moglo biti većeg konsenzusa nego oko Plenkovića, kojeg ovaj list, takođe, navodi kao moguću opciju.

Za Plenkovića Soar piše da ga cene u redovima EPP-a, te su ga upravo stoga stavili da predstavlja stranačku grupu u pregovorima oko budućih glavnih pozicija u EU.

To je znak poverenja, piše Soar, te bi njegov izbor mogao biti koristan.

Osim tri top kandidata, EPP-ovog Manfreda Vebera, socijaliste Fransa Timermansa i liberalke Margaret Vestager, Soar kao moguće kandidate navodi aktualne premijere Holandije, Belgije i Luksemburga – Marka Rutea, Šarla Mišela i Gzavijea Betela, te predsednicu Litvanije u odlasku Daliju Gribauskajte.

Zanimljivo, samo Hrvatska ima dva imena koja se spominju kao mogući kandidati za neku od čelnih pozicija EU.

Na večeri koja zaključuje prvi dan sastanka Europskog saveta, evropski čelnici imaće težak zadatak dogovora o predlogu za predsednika Evropske komisije, za kojeg su se složili da bi trebalo da dobije podršku duple većine – one u Parlamentu i one u Savetu.

Od vanrednog samita odmah nakon evropskih izbora traju konsultacije između političkih grupacija i država članica EU.

Čini se da nijedan od troje vodećih kandidata nemaju dovoljnu podršku drugih političkih grupacija.

Politička realnost koju su Soaru potvrdili iz više izvora je sledeća: opozicija Veberu iz redova socijalista i liberala je velika. EPP, iako se do krajnjih granica bori za svog pulena Vebera, razmišlja o predstavljanju drugog kandidata, o čemu se razgovaralo na sastanku čelnika EPP-a, uoči samita.

Mislili su da je idealan profil Mišel Barnie, evropski pregovarač za Bregzit, no Soaru nijedan izvor u poslednje vreme nije potvrdio da se priča o njegovom imenu.

Ipak, jedno ime je iskočilo – ono hrvatske predsednice Kolinde Grabar Kitarović, kao mogući ozbiljan predlog EPP-a.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво