Agijus: Prihvatanje istine je ključno za svako društvo

Negiranje i revizionizam ne ugrožavaju samo osećaj pravde za žrtve, njihove porodice i društva u kojima žive, nego i demokratiju i pravne procese u širem smislu, ocenio je predsednik Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, sudija Karmel Agijus.

Agijus je doputovao u Sarajevo gde učestvuje na Četvrtoj međunarodnoj konferenciji pod nazivom "Stop genocidu i negiranju Holokausta", koju organizuju Udruženje žrtava i svedoka genocida i Udruženje Pokret Majke enklave Srebrenica i Žepa u Bosni i Hercegovini.

Za njega je to, kaže, veoma značajan događaj s obzirom na temu konferencije, koja je posebno relevantna u ovom trenutku u regionu, a ponovo će u BiH doći 11. jula, povodom komemoracije u Srebrenici.

U opširnom intervjuu za Radio Sarajevo, Agijus navodi da ga duboko zabrinjava to što, kako kaže, u BiH i u Srbiji, 25 godina nakon počinjenih zločina, i dalje postoji kultura upornog negiranja genocida.

To se, kaže, javlja u mnogim oblicima i posebno je prisutno u političkom diskursu, medijima, zakonodavstvu i obrazovnom sistemu.

"U ovom trenutku se čak čini da neki lideri i neki sektori društva ulažu zajedničke napore kako bi aktivno iskoristili to negiranje. Protiv toga se mora boriti. Prihvatanje istine o onome što se desilo je ključno za svako društvo koje želi da razume sebe i događaje iz prošlosti, i koje istinski želi da ide napred", kaže Agijus.

Smatra da negiranje i revizionizam ne ugrožavaju samo osećaj pravde za žrtve, njihove porodice i društva u kojima žive, nego i demokratiju i pravne procese u širem smislu.

"Mislim da je to u regionu trenutno najveća pretnja pomirenju i dugotrajnom miru. Borba protiv negiranja nije samo bitka za pravdu nego je od presudnog značaja za bezbednu, mirnu i naprednu budućnost", naveo je sudija.

O presudama Karadžiću i Mladiću

Agijus, međutim, nije mogao da komentariše meritum pravosnažne presude u predmetu protiv Radovana Karadžića.

Na insistiranje da komentariše presudu, Agijus kaže: "Još jednom, ne želim da komentarišem meritum presude. Međutim, želim da naglasim da sudije Mehanizma i, ranije, sudije MKSJ-a i MKSR-a, donose odluke isključivo na osnovu dokaza koji su im predočeni i merodavnog prava u konkretnom predmetu".

Na pitanje kada se može očekivati prebacivanje Karadžića u državu u kojoj će izdržavati kaznu i u kojoj državi bi je mogao izdržavati, Agijus kaže da kao predsednik Mehanizma, ima odgovornost da odluči gde će osuđena osoba izdržavati kaznu.

"Za donošenje te odluke ne postoji propisani vremenski rok. Međutim, Pravilnik o postupku i dokazima Mehanizma predviđa da se prebacivanje osuđene osobe u državu u kojoj će izdržavati kaznu obavi što je pre moguće. Trenutno nije poznato u kojoj će zemlji Karadžić izdržavati kaznu. Mogu vas, ipak, informisati da će kaznu izdržavati u jednoj od evropskih zemalja koje su potpisale sporazum s UN u vezi s izdržavanjem kazni koje je izrekao Mehanizam ili jedan od sudova koji su mu prethodili", naveo je on.

Dodao je da se u postupku određivanja države u kojoj će se kazna izdržavati uzima u obzir niz informacija, koje uključuju spremnost relevantne države da prihvati osuđenu osobu, kao i mišljenje osuđene osobe.

Na pitanje kada se može očekivati donošenje drugostepene presude u predmetu protiv Ratka Mladića, Agijus kaže da očekuje da će taj predmet biti završen i da će drugostepena presuda biti donesena do kraja 2020. godine.

Agijus je početkom godine preuzeo funkciju predsednika Mehanizma i kaže da će mu glavni prioritet biti da obezbedi da se preostale sudske funkcije Mehanizma, kao što su ponovno suđenje u predmetu protiv Jovice Stanišića i Franka Simatovića koje je u toku, te žalbeni postupak u predmetu protiv Ratka Mladića, odvijaju efikasno i pravovremeno, bez ugrožavanja redovnog sudskog postupka i osnovnih prava na pravično suđenje.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи