Gruško: Ne mešamo se u grčke stvari

Moskva se ne meša u unutrašnje stvari Atine u situaciji u vezi sa imenom Makedonije, ali će nastaviti da iskazuje mišljenje o tom pitanju pošto ono podleže nadležnosti Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, rekao je za "Tas" zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Aleksandar Gruško kao odgovor na pitanje u vezi sa optužbama o mešanju Moskve.

Ruski diplomata Aleksandar Gruško je rekao da je jučerašnji komentar ruskog Ministarstva spoljnih poslova kojim se osuđuje odluka makedonskog parlamenta da promeni ustav kako bi došlo do promene imena zemlje predstavljaju suštinsku ocenu o tome "kako su pregovori (između Atine i Skoplja o preimenovanju Makedonije) tekli, pod čijim međunarodnim pritiskom" i o mešanju bez presedana koje je pokazao Zapad u postizanju potpuno jasnih geopolitičkih ciljeva.

Iz Ministarstva spoljnih poslova Grčke juče je poručeno da saopštenje ruskog Ministarstva spoljnih poslova o odluci makedonskog parlamenta da promeni ime te zemlje ne uzima u obzir koordinisane i efektivne demokratske funkcije institucija u Grčkoj.

"Grčki ustav ima eksplicitne zakone koji regulišu svaki mogući događaj unutrašnjepolitičkog poretka, a koji ne podležu komentarima trećih lica", navodi se u reakciji grčkog ministarstva koje je prenela ANA.

Kako se ocenjuje u Atini, saopštenje ruskog ministarstva ne doprinosi istorijskom i prijateljskom odnosu koji uživaju Rusija i Grčka i njihovi narodi.

Rusko Ministarstvo spoljnih poslova prethodno je saopštilo da je makedonskom parlamentu odluka o promeni imena te zemlje nametnuta spolja i ne odražava volju naroda, uz zaključak da bi ovo pitanje trebalo da razmotri Savet bezbednosti UN.

"Ovo što vidimo je nastavak procesa veštačke promene imena države koja je nametnuta spolja s ciljem da se Skoplje uvuče u NATO što pre", navodeno je u saopštenju koje je preneo Tas.

Rusko ministarstvo podseća da je 11. januara makedonski parlament izglasao ustavne amandmane o promeni imena zemlje u skladu sa Prespanskim sporazumom, čime je, napominju, prekršen makedonski zakon. 

Podsećaju i da predsednik Makedonije, ali i većina stanovništva odbacuju Prespanski sporazum, ali se to ignoriše. 

U saopštenju se, takođe, skreće pažnja na nastavak protestnih okupljanja u Skoplju i drugim makedonskim gradovima što, smatraju, govori o polarizaciji društva, pominje se ostavka grčkog ministra odbrane, te opasnost po stabilnost i bezbednost na Balkanu, a sve to kao posledica Prespanskog sporazuma. 

Moskva u saopštenju sugeriše da je to i pitanje za Savet bezbednosti UN, pozivajući se na Član 3 Rezolucije 845 SB UN.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво